Priame platby v poľnohospodárstve
Priame platby v poľnohospodárstve sú jedným z nástrojov Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a majú zabezpečovať produkčnú funkciu poľnohospodárstva, obhospodarovanie pôdy, udržanie obyvateľstva na vidieku a tiež primeraný príjem pre poľnohospodárov.
Rok 2013
V Elektronickej Zbierke zákonov – čiastka 36/2013 vyšlo dňa 15.06.2013 pod č. 151/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej repu...
Veľkodistribúciu vo Francúzsku vyzvali, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Veľkodistribúcia je vyzvaná, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Belgický etický kódex
Kódex správania sa pre vyrovnané vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi v potravinovom reťazci
Strážny pes obchodovania s potravinami potrebuje záplatu
Článok s takýmto názvom bol uverejnený vo forme diskusie v denníku The Irish Times, 13. mája 2010. Autor, Michael Oregan predstavil názory a stanoviská ministra obchodu Batt O´Keefeho a hovorcu Labouristov Willie Penrosea.
Posledné skúsenosti s obchodnými reťazcami vo Francúzsku
Francúzsko je v Európe po Nemecku európskou krajinou č. 2 z pohľadu metrov štvorcových predajnej plochy na obyvateľa (324). Je zároveň i krajinou, ktorá má najkomplexnejšiu legislatívu zameranú na boj proti zneužívajúcim praktikám obchodných reťazcov, vďaka ktorej už boli dosiahnuté určité konkrétne výsledky. Posledný zákon je z augusta 2008 a nesie názov „Zákon o modernizácii hospodárstva“
Obchodné reťazce, zákon a dezilúzia
Aktuálna verzia zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch nadobudla účinnosť ešte v marci tohto roku, ale dodávatelia potravín, najmä z pomedzi malých a stredných podnikov, to zatiaľ nepocítili a sú naďalej obeťami vydieračských praktík veľkých obchodných systémov. Vzhľadom na to, že od roku 2003 ide na Slovensku už o x-tú verziu legislatívneho pokusu obmedziť
Syntéza odpovedí na Zelenú knihu o nekalých obchodných praktikách
Európska potravinárska asociácia Food Drink Europe nám poskytla materiál, ktorý je prvou reakciou EK na vyššie uvedenú verejnú konzultáciu. Materiál síce neobsahuje žiadne závery zo strany EK, ale vykonaná syntéza odpovedí môže naznačovať, k akým ďalším krokom by malo dôjsť. K vyhodnoteniu odpovedí na 25 položených otázok a k vypracovaniu záverov by malo dôjsť do konca tohto roku.
Odpovede SPPK na otázky v Zelenej knihe o nekalých obchodných praktikách
Otázka č.1/. Súhlasíte s vyššie uvedeným vymedzením nekalých obchodných praktík? EHSV súhlasí s uvedenou definíciou NOP, pretože vystihuje nielen to, v čom nekalé praktiky spočívajú, ale i ich príčinu a dôvody prečo ich nie je možné ľahko eliminovať;
Podpora predaja slovenských potravín zo strany SPPK
Pri spresnení toho, čo vlastne Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora podporuje na trhu, je potrebné si najprv ujasniť niekoľko základných termínov.
Do pozornosti
Pracovná skupina pre chov hospodárskych zvierat - október
Sekretariát informoval o rozhodnutí Súdneho dvora EÚ z dňa 25. 7. 2018, podľa ktorého organizmy získané z určitých techník tzv. mutagenézy predstavujú geneticky modifikované organizmy a v zásade podliehajú povinnostiam smernice o geneticky modifikovaných organizmoch.
Preddavky na priame platby so zameraním na podporu živočíšnej produkcie
PPA začala vyplácať slovenským farmárom preddavky na priame platby so zameraním na podporu živočíšnej produkcie. V najbližších dňoch budú žiadateľom, ktorým boli zaslané tieto preddavky, doručené oznámenia o poskytnutí zálohovej platby. Viac ako 23 miliónov eur si rozdelí 4 584 slovenských poľnohospodárov.
Stretnutie terajších a bývalých predsedov a riaditeľov RPPK Trnava
Stretnutie je pripomenutím, že aj keď sú už títo poľnohospodári a potravinári na zaslúženom dôchodku, nezabúdame na nich a vážime si prácu, ktorú vykonali.
Epidémia spôsobená Listeria monocytogenes vo viacerých krajinách sa spája s konzumáciou produktov z lososa
Výrobky z lososa určené na priamu spotrebu, ako sú napríklad údené a marinované lososy, sú pravdepodobným zdrojom epidémie Listeria monocytogenes, ktorá sa vyskytla v Dánsku, Nemecku a Francúzsku od roku 2015. EFSA a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) použili metódu sekvenovania celého genómu na identifikáciu nákazy vo viacerých krajinách.
Pracovná skupina pre fytosanitárnu problematiku - október 2018
Zhrnutie správy zo zasadnutia: Diskusia okrúhleho stola o prioritách v jednotlivých členských štátoch