Európsky poľnohospodársky rozpočet musí byť o tretinu vyšší, ak chceme zabezpečiť potravinovú bezpečnosť, zhodli sa poľnohospodárske organizácie V4
05/07/2025 | Mária Hvozdíková, Tlačový odbor SPPK
V dňoch 3. a 4. júla 2025 sa v českom meste Mělník uskutočnilo stretnutie poľnohospodárskych komôr krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Agrárnej komory Českej republiky (AK ČR), Národnej rady poľnohospodárskych komôr (KRIK) a Maďarskej poľnohospodárskej komory (NAK).
Počas zasadnutia sa diskutovalo o týchto témach:
1. Viacročný finančný rámec a spoločná poľnohospodárska politika (SPP)
2. Súhrnná správa o nefinančnom vykazovaní pre poľnohospodárov
3. Súčasná situácia v poľnohospodárstve v krajinách V4
4. Ochrana tradičných názvov potravín živočíšneho pôvodu
5. Obchodné vzťahy EÚ s tretími krajinami
6. Navrhované opatrenia pre poľnohospodárske vodné hospodárstvo na zmiernenie negatívnych vplyvov zmeny klímy v rámci vyšehradskej spolupráce (V4)
Viacročný finančný rámec a spoločná poľnohospodárska politika (SPP)
Európska komisia približne 16. júla 2025 zverejní návrh viacročného finančného rámca na obdobie rokov 2028 až 2034, ktorý plní funkciu európskeho rozpočtu a zahŕňa výdavky na poľnohospodárstvo. Diskutuje sa o veľkých zmenách, tej hlavnej, že Európsky poľnohospodársky rozpočet by bol po novom súčasťou tzv. superfondu a o rozdelení peňazí by rozhodovali členské štáty. Tým by sa EÚ odklonila od súčasného a fungujúceho dvojpilierového systému, v ktorom peniaze smerujú buď na investície, alebo na priame platby. V praxi by to znamenalo, že akúkoľvek spoločnú víziu pre európske poľnohospodárstvo by nebolo možné dosiahnuť. Takúto reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ predstavitelia SPPK, AKČR, KRIK aj NAK jednoznačne odmietli a zhodli sa na nevyhnutnosti navýšiť rozpočet o 30 percent. Iba takto sa podľa poľnohospodárskych komôr V4 zabezpečí potravinová bezpečnosť, dostupnosť potravín a udržanie života vo vidieckych oblastiach.
Taktiež došlo k zhode v postavení sa za zrušenie dvojpilierovej štruktúry pre rozdelenie financií na priame platby a investície, ktoré aktuálne fungujú. "Sila európskej poľnohospodárskej politiky spočíva v jej jednote, a preto by spoločná poľnohospodárska politika EÚ mala zostať základom celej stratégie Európskej únie v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva, čo je skutočne zakotvené v zmluvách EÚ, a to nielen v rétorike, ale aj jednotným charakterom, štruktúrou a vyčlenením finančných zdrojov. Je to dôležité na zabezpečenie prístupu k bezpečným, udržateľným a cenovo dostupným potravinám na celom kontinente," povedal počas stretnutia predseda českej poľnohospodárskej komory Jan Doležal, ktorá hostila júlové stretnutie V4 v Mělníku.
Petícia Copa Cogeca
Proti zmenám v štruktúre a financovaní európskej poľnohospodárskej politiky vznikla petícia, ktorú zorganizovala európska COPA-COGECA. Na 16. júla je naplánovaný aj protest v Bruseli a ak bude Európska komisia pokračovať v príprave reformy SPP EÚ, hrozia ďalšie masové akcie v celej Európe. Aktívnu účasť na proteste potvrdila opäť aj SPPK.
Vplyv sucha, klimatických zmien, SLAK
Zástupcovia stredoeurópskych poľnohospodárskych organizácií sa venovali na zasadnutí aj súčasnej situácii vo svojich krajinách a za jeden z najväčších problémov súčasnosti označili sucho. Predseda SPPK Andrej Gajdoš zdôraznil, že na Slovensku ide o veľmi zlý stav, extrémne sucho trápi 66 percent územia krajiny, no pripomenul partnerom aj veľké škody a finančné straty, ktoré postihli chovateľov po epidémii slintačky a krívačky, aj afrického moru na Slovensku: „Zatiaľ nemáme žiadny nový pozitívny chov a v najbližšom období by sme mali získať status krajiny bez slintačky a krívačky. Máme vyčíslené škody, kde muselo dôjsť k utrateniu zvierat, ide o 26, 5 milióna eur, v škodách nie sú zarátane strechy, ktoré sa musia strhnúť, lebo sú z dreva. Jeden chov postihol aj africký mor ošípaných, kde bolo utratených 17 000 ošípaných, takže niektoré chovy musia začať od začiatku. Ale tiež podniky, v ktorých neboli utratené zvieratá, mali pomerne veľké škody kvôli vysokým nákladom na dezinfekciu a veľké straty z toho, že nemohli obchodovať so zvieratami.“
Dokumenty na stiahnutie
- Komuniké V4 júl 2025 (0.07 MB, )