Porada s regionálnymi komorami

Pravidelné diskusie s našimi regionálnymi komorami dávajú základ konštruktívnej spolupráce a včasnému riešeniu problémov. Na októbrovej porade sme hovorili aj o dopadoch konsolidačného balíka.

Národná rada SR schválila opatrenia na konsolidáciu verejných financií na rok 2025, ktorej cieľom je zníženie verejného dlhu a stabilizácia ekonomiky v Slovenskej republike. Opatrenia majú do štátneho rozpočtu priniesť 2,6 – 2,7 miliardy eur. Prinášajú významné zmeny v oblasti daní, ktoré zvýšia náklady pre podnikateľov a tým aj pre bežných spotrebiteľov. Medzi najzásadnejšie opatrenia z pohľadu agropotravinárstva patria zvýšenie DPH, zavedenie transakčnej dane a zníženie DPH na niektoré základné potraviny. Už teraz môžeme s istotou tvrdiť, že väčšina avizovaných opatrení bude mať negatívny dopad na poľnohospodársku prvovýrobu a potravinársku výrobu a povedie k zníženiu konkurencieschopnosti domácej výroby potravín a k zvýšeniu cien potravín vyrobených na Slovensku.

Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš na porade informoval regionálne komory o nedávnom stretnutí s predsedom vlády SR a ministrom pôdohospodárstva k téme konsolidačného balíka. Komora sa na stretnutie pripravila a pri odbornej argumentácii dopadov schválených zmien využila podklady od svojich prvovýrobných a spracovateľských zväzov a združení. Tie odhadli dopady zavedenia transakčnej dane alebo efekt zníženej sadzby DPH na základné potraviny. Napríklad Slovenský mliekarenský zväz predpokladá ročné navýšenie výdavkov len z titulu transakčnej dane na úrovni 2,2 milióna eur. 

Regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory sa dozvedeli aktuálne informácie aj z oblasti pripravovanej kampane priamych platieb. „Vyzerá to pozitívne. Zálohové platby by mali byť vyplatené začiatkom novembra. Horšia situácia je v rámci projektových podpôr,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Pri zmienke o príprave budúcoročného štátneho rozpočtu hovoril podpredseda SPPK Miroslav Štefček o štátnych schémach v oblasti poľnohospodárstva. Aktuálne je napríklad nefunkčná schéma na zvoz a likvidáciu kadáverov: „Momentálne nie je táto schéma podporovaná, v septembri sa totiž peniaze vyčerpali. V týchto dňoch sa na ministerstve hľadá riešenie a snáď v novembri bude vyhlásená nová výzva. Budeme komunikovať s kompetentnými, aby sa úroveň štátnych pomocí zachovala aj pre budúci rok a aby sme ich rozšírili aj o schémy pre potravinárov“.

Ústredný riaditeľ SPPK Jozef Artim priblížil regionálnym komorám aj ďalšie témy, ktorým sa komora venuje. Ide napríklad o špekulatívny nákup poľnohospodárskej pôdy v regiónoch. Na komore totiž pribúdajú podnety z regiónov týkajúce sa podozrivých konaní firiem, ktoré primárne nepodnikajú v agropotravinárstve - v predmete podnikateľskej činnosti v obchodnom registri majú uvedené úplne iné činnosti. "Stále sú snahy niektorých spoločností, ktoré nemajú s agropotravinárstvom nič spoločné, vykupovať úrodnú pôdu. Chceme mať prehľad o rozsahu týchto aktivít," uviedol Jozef Artim. 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora prirpavuje v novembri ďalšie stretnutie s regionálnymi komorami, tentokrát nie online, ale výjazdové. 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky