Opatrenia proti šíreniu AMO zaberajú

V domácich chovoch ošípaných na Slovensku sa africký mor ošípaných nevyskytol viac ako 6, resp. 12 mesiacov, čo znamená, že z mapy výskytu AMO zmizli ďalšie ,,červené" okresy. V III. (červenej) reštrikčnej oblasti už zostáva len okres Medzilaborce a časť okresu Michalovce.

 

V boji proti nákaze ale rezortné ministerstvo nepoľavuje. "Pre chovateľov ošípaných a užívateľov poľovných revírov práve aktualizujeme plán zdolávania AMO v súvislosti s novou legislatívou EÚ, ktorá vstúpi do platnosti v apríli. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aktívne komunikuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, Slovenskou poľovníckou komorou, okresnými úradmi a informácia o stave šírenia AMO je štvrťročne predkladaná aj na rokovanie vlády SR," píše sa v stanovisku ministerstva.

Aj na základe skúseností z iných krajín, podľa ktorých je úplné zastavenie AMO nesmierne zložité, je najlepším spôsobom snažiť sa mať epidémiu pod kontrolou prostredníctvom opatrení v chovoch a znížením počtu diviakov v ešte nezasiahnutých okresoch. Tento prístup sa nám za uplynulý rok a pol osvedčil a vďaka nemu sa darí brániť ďalšiemu šíreniu tejto, pre diviaky a ošípané, smrteľnej nákazy.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce