Agrofilm 2021

Agrofilm 2021

Organizátori z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Lužiankach už tradične prvý októbrový týždeň pripravili pre laické aj odborné publikum filmové menu plné chutí, emócií, faktov aj zábavy. 

NPPC

30.09.2021

Odbytové ceny hydiny sú neudržateľné

Odbytové ceny hydiny sú neudržateľné

Slovenskí hydinári predstavili súbor štyroch opatrení, vďaka ktorému odvetvie ako celok neskolabuje. Pri neriešení súčasnej kritickej situácie hrozí, že sebestačnosť v produkcii hydiny klesne na alarmujúcu 30% úroveň.

Únia hydinárov Slovenska

28.09.2021

Uznanie a poďakovanie levickým poľnohospodárom

Uznanie a poďakovanie levickým poľnohospodárom

Milan Halmeš: "Žatevný veniec je symbol nového chleba a verím, že aj nových poľnohospodárskych nádejí."

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

27.09.2021

Prvá lastovička vo vranovskom priemyselnom parku

Prvá lastovička vo vranovskom priemyselnom parku

Spoločnosť Ematech otvorila vo Vranove nad Topľou nové servisné stredisko. Ide o prvú lastovičku v priemyselnom parku Ferovo. Pre približne stovku hostí bol pripravený bohatý program, ukážka poľnohospodárskej techniky a prednášky vzácnych hostí.

Tlačový odbor

27.09.2021

Viac práce za menej peňazí

Viac práce za menej peňazí

Slovenskí poľnohospodári sú schopní plniť podmienky pripravovaných ekoschém, ale pýtajú si reálne sadzby. Po aktuálnom prepočte totiž vychádza, že po roku 2023 by dostávali až o 59 eur na hektár menej ako doteraz za omnoho viac práce.

Matej Korpáš, Tlačový odbor

24.09.2021

K spotrebiteľom prichádza cukor z novej úrody

K spotrebiteľom prichádza cukor z novej úrody

Cukrovej repe sa v tomto roku venuje 237 poľnohospodárov na výmere 22 tisíc hektárov. Podľa odhadov by mali producenti z vypestovanej cukrovej repy získať 196 456 ton cukru, čo pri priemernej spotrebe cukru 170 - 175 tisíc ton za rok bude pre krajinu postačovať.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

24.09.2021

Úroda 2021

Úroda 2021

Príležitosť na zmenu či na ďalšie dovozy aj pochybnej kvality? Zorganizovali sme tlačový brífing k tohtoročnej úrode hrozna, ovocia a zemiakov.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

21.09.2021

7. Chovateľský deň ošípaných

7. Chovateľský deň ošípaných

Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo Vás pozýva na 7. Chovateľský deň ošípaných, ktorý sa uskutoční 24. septembra v priestoroch Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre.

Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku - družstvo

21.09.2021

Rozhovor s novým šéfom PPA

Rozhovor s novým šéfom PPA

Pozrite si rozhovor s novým generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozefom Kissom o aktuálnom stave procesu akreditácie a dianí v agentúre.

TA3

20.09.2021

Aktuálny stav v schvaľovaní stratégie „Z farmy na stôl“

Aktuálny stav v schvaľovaní stratégie „Z farmy na stôl“

V piatok 10. septembra prijali výbory Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo (COMAGRI) a životné prostredie (COMENVI) svoje stanovisko k stratégii Z farmy na stôl. Podporili napríklad výrazné zníženie pesticídov, vyčlenenie 10% plochy na krajinné prvky, zníženie hustoty hospodárskych zvierat či zákaz klietkového chovu.

Miroslava Artimová

17.09.2021

Do pozornosti

Na zdražovanie sa pripravujú aj mlynári

Mlynári chcú zvyšovať odbytové ceny múk, ktoré vyrábajú. Reagujú na výrazne nepriaznivú situáciu na trhu, keď od začiatku roka a najmä po neúspešnej žatve vo svete dramaticky stúpli ceny rozhodujúcich agrárnych komodít a ďalších vstupov, ktoré ovplyvňujú výrobu potravín.

Videokonferencia Nutričné označovanie potravín a správne informovanie spotrebiteľa

Medzinárodná videokonferencia ku grafickému označovaniu výživových údajov na prednej strane obalu potravín „NUTRIČNÉ OZNAČOVANIE POTRAVÍN A SPRÁVNE INFORMOVANIE SPOTREBITEĽA“ sa uskutoční v piatok 8. októbra v čase od 10:30 do 12:30 hod.

Prosba rezortného ministerstva o spoluprácu

Prosba o spoluprácu pri identifikácii možných typov a kategórií poľnohospodárskej techniky, strojov a typov stavieb, ako aj predpokladané plánované položky výdavkov, o ktoré bude zo strany potenciálnych žiadateľov o nenávratný finančný príspevok z podopatrenia 4.1 „Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov“ záujem.

Rokovala Únia potravinárov Slovenska

Slovenskí producenti potravín združení v Únii potravinárov Slovenska rokovali na konci septembra o aktuálnych témach v agropotravinárskom sektore.

Výsledky žatvy 2021

Žatva 2021 je definitívne minulosťou. Skončila sa s prívlastkami priemerná a mokrá. Hoci poľnohospodári už majú svoje obilie a repku v sýpkach, práce na poliach sa im ani zďaleka nekončia. Pestovatelia začínajú zbierať jesenné plodiny – kukuricu, slnečnicu a cukrovú repu.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN