SLAK - Nič nie je teraz dôležitejšie, ako ochrániť veľké produkčné chovy
31/03/2025 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
V hre je potravinová bezpečnosť Slovenskej republiky. Po prepuknutí nákazy v jednej z najväčších fariem na chov dojníc sme za sprísnenie ochranných opatrení vrátane vytvorenia informačného centra pre chovateľov.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) ešte dôraznejšie apeluje na všetkých chovateľov, veterinárov a bežnú spoločnosť, aby dôsledne dodržiavali všetky prijaté ochranné opatrenia, ktoré nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Potrebujeme, aby sa striktne dodržiavali všetky pravidlá či už na farmách, v ich blízkosti alebo na hraničných prechodoch.
„Pokiaľ by táto nákaza prepukal aj do ostatných veľkých chovov, tak sa môžeme baviť o tom, že slovenské mlieko už nemusí byť samozrejmosťou na našich stoloch tak, ako sme zvyknutí. Žiaľ, prežívame najťažšie dni a týždne v ére slovenského poľnohospodárstva,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.
Súhrnom – počet utratených dojníc a strata vyprodukovaného mlieka stúpli. V priebehu dvoch až troch týždňov prídeme o 6% z celoslovenskej produkcie surového kravského mlieka a o 5% dojníci, ktoré sa v krajine chovajú. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je preto za sprísnenie režimu v poľnohospodárskych firmách a rizikových lokalitách. Nič nie je teraz dôležitejšie, ako pred nákazou ochrániť veľké produkčné chovy.
Situácia je mimoriadne dramatická. Potrebujeme, aby ľudia obmedzili pohyb na farmách, aby nám poľovníci pomáhali s lovom zveri v blízkosti fariem, aby sme spoločne znížili riziko zavlečenia nákazy do ďalších veľkých chovov.
„Vyzývame všetkých kvázi odborníkov na slintačku a krívačku, na potravinovú sebestačnosť, aby nešírili polopravdy, jednoduché riešenia populárne v spoločnosti. Chcem vyzvať aj na to, aby pod ťarchou lajkov na sociálnych sieťach prestali so zavádzaním verejnosti. Neostáva nám nič iné, len aby sme dôverovali veterinárnym lekárom a Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. Nikto tu nezabíja domáce zvieratá, ale bavíme sa o nutnom utrácaní hospodárskych zvierat, ktoré v konečnom dôsledku skončia na tanieri spotrebiteľa. Aj mne je ľúto Karčiho, ale v konečnom dôsledku to zviera skončí na tanieri. Radšej dôsledne zlikvidujeme 70-80 kusov hospodárskych zvierat v kružnici malých neregistrovaných domácich chovov, ako keby sa nákaza mala nekontrolovateľne šíriť krajinou a mali by sme prísť o veľké farmy,“ apeloval prvý podpredseda SPPK Emil Macho.
Farma v Plaveckom Štvrtku vyprodukuje 95 tisíc litrov mlieka denne. Tlačového brífingu sa v posledný marcový deň zúčastnil chovateľ o dojníc AgroContrakt a.s. Mikuláš Martin Záhumenský, ktorého dojnice produkujú 105-tisíc litrov mlieka denne. Aj on apeluje na verejnosť a aj na politikov, aby nešírili populistické reči.
„Myslím si, že situácia si vyžaduje ešte prísnejšie opatrenia. Mali by byť zavedené dezinfekčné rohože aj z ohnísk, odkiaľ ľudia cestujú, odchádzajú verejnou dopravou. Veľmi by nám, chovateľom, pomohlo aj to, keby sa zriadila informačná linka, kde by mali chovatelia čerstvé a presné informácie, ako majú ďalej postupovať. Štát by mal aj vyvracať dohady, pretože keď chýbajú informácie, vznikajú dezinformácie a konšpirácie a to nám v tejto chvíli absolútne nepomáha,“ povedal Martin Záhumenský.
V Plaveckom Štvrtku vakcinujú zvieratá, aby v nich klesla infekčnosť na čo najnižšiu mieru. Štát zároveň vyberá novú lokalitu, kam budú prevážať a zakopávať utratené zvieratá. Na farme v Ňárade pokračuje aj dnes usmrcovanie dobytka. Počas nedele 30. marca bolo na farme usmrtených 250 kusov dobytka.