Pred kampaňou priamych platieb 2025

Tak, ako každoročne, aj v roku 2025 sa očakáva podávanie jednotných žiadostí o podporu.

Odporúčame, aby sa žiadatelia oboznámili s príslušnou legislatívou, najmä medziročnými zmenami:

  1. oboznámiť sa pred podaním žiadosti čo najskôr (najlepšie už pred začiatkom roku, v ktorom chce žiadateľ podať žiadosť o podporu)  s NV SR č. 435/2022, 436/2022, 03/2023, 120/2023 a všeobecnými podmienkami a podmienkami, ktoré sa týkajú hospodárenia konkrétneho žiadateľa. Napríklad žiadateľ hospodáriaci vo vinohradoch sa oboznámi okrem všeobecných podmienok len s podmienkami týkajúcimi sa trvalých plodín (vinohradov), pričom podmienky týkajúce sa ornej pôdy alebo starostlivosti o zvieratá iba „eviduje“, že existujú, ale nemusí sa s nimi bližšie oboznamovať.
  2. oboznámiť sa s aktuálnym znením príslušných písomných usmernení MPRV SR k týmto k NV SR. Poľnohospodár/žiadateľ nemusí čítať celý dokument, stačí, ak si prečíta časti týkajúce sa hospodárenia jeho podniku.
  3. Možnosť uľahčenia: Žiadateľ, ktorý už dostatočne pozná znenie predchádzajúcich verzií usmernenia, nepotrebuje študovať celé znenie najnovšej verzie usmernenia a môže sa zamerať na farebne zvýraznené časti textu, nakoľko už ministerstvo pri príprave aktuálnej verzie zvyčajne zvýrazňuje najdôležitejšie zmeny oproti predchádzajúcej verzii žltým podfarbením textu.
  4. Iným príkladom dôležitosti oboznámenia sa s usmernením k NV SR je hociktorý detail, ktorý môže veľmi tesne rozlišovať medzi plnením a neplnením povinností a teda medzi plnou výškou podpory, alebo oddialením jej vyplatenia, alebo jej krátením. Príklad takého detailu: „Ak vplyvom miestnych prírodných podmienok a ročníka (napríklad suchý rok v teplej a suchej oblasti) nevzíde porast ani z pôdnej zásoby semien, v takom prípade sa to nebude považovať za porušenie podmienky.“
  5. V prípade potreby sa oboznámiť s príslušnými časťami danej európskej legislatívy najmä nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2021/2115 z 2. decembra 2021.

  1. Oboznámiť sa s mapovými podkladmi, kontrolovať LPIS a GSAA do podania žiadosti a v prípade potreby komunikovať s PPA
  2. Urobiť čo najskôr pred podaním dôslednú kontrolu – „inventúru“ plnenia  všetkých pozemkov a podmienok, t.j. preveriť či žiadateľ aj po zmene legislatívnych podmienok, podmienok hospodárenia, prípadne LPIS, má predpoklady plniť všetky príslušné podmienky.
  3. Včas podať jednotnú žiadosť o podporu. Možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory bude pre žiadateľov pravdepodobne od 14. apríla 2025 do 15. mája 2025.
  4. Priebežne kontrolovať a evidovať v predpísanej forme plnenie podmienok s cieľom predchádzať chybám na žiadostiach, sankciám alebo nezrovnalostiam.
  5. Sledovať stav svojej žiadosti o priame platby, reagovať na systém AMS a iné podnety PPA
  6. Komunikovať v prípade potreby s PPA ([email protected]) a inými inštitúciami.

 

Zároveň dávame do pozornosti možnosť zúčastniť sa na Krajských informačných dňoch, ktoré sa v roku 2025 uskutočnia v nasledovných termínoch:

8.4. -Informačné dni MPRV SR a SPPK, k priamym platbám - Nitra

9.4. -Informačné dni MPRV SR a SPPK, k priamym platbám - B. Bystrica

10.4. -Informačné dni MPRV SR a SPPK, k priamym platbám - Košice

Poľnohospodárom chceme poskytnúť najaktuálnejšie informácie od odborných zamestnancov príslušných inštitúcií, ktorí sa podieľajú na riadení, administrácii a kontrole priamych platieb (v rámci sociálnej kondicionality, ekoschém, viazaných plarieb), ale aj projektových opatrení v rámci Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce Prenájom a predaj stavebných strojov a doplnky