Pridávame sa k protestu poľnohospodárov z EÚ
25/02/2025 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa vo štvrtok 27. februára 2025 pridá k protestu českých a ďalších poľnohospodárov z EÚ proti obchodnej dohode Mercosur. Svoj odmietavý postoj s uvoľňovaním obchodných bariér Európskej únie s krajinami Latinskej Ameriky v oblasti agropotravinárstva vyjadríme na hraničnom prechode Hodonín – Holíč aj s poľnohospodárskou technikou. Na hranicu pricestujú i zástupcovia ďalších poľnohospodárskych zoskupení z Maďarska a Rakúska. Nemeckí poľnohospodári sa stretnú so svojimi kolegami na nemecko—českých hraničných prechodoch. Spoločne tak európski výrobcovia potravín povedia hlasné NIE dovozu rizikových a nekvalitných potravín z tretích krajín.
Po roku sadnú slovenskí poľnohospodári nanovo do traktorov a vydajú sa na protestnú cestu na česko-slovenský hraničný prechod Hodonín – Holíč. Pred rokom (22. februára 2024) aj na tomto mieste protestovali proti náročnej európskej poľnohospodárskej politike a zväzujúcej byrokracii. Hoci sa za ostatných 12 mesiacov podarilo vďaka masívnym celoeurópskym protestom zmierniť niektoré až príliš prísne pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky, kritika voči krokom Bruselu stále neutícha. Podpis obchodnej dohody Mercosur z decembra 2024 predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen a lídrov Brazílie, Argentíny, Paraguaja a Uruguaja podnietil európskych poľnohospodárov k organizovaniu nových nesúhlasných aktivít s obchodnou politikou EÚ. Na konci roka vo veľkom protestovali Poliaci. V januári európski poľnohospodári svoj kritický názor vyjadrili pred Európskym parlamentom v Štrasburgu a najnovšie sa už tento štvrtok stretnú napríklad na hraničnom prechode Hodonín – Holíč.
Hlavná vlna štvrtkových protestov s použitím ťažkej poľnohospodárskej techniky sa uskutoční naprieč Českou republikou a na vybraných hraničných prechodoch na česko-nemeckej strane. Na česko-slovenskú hranicu Hodonín – Holíč pricestujú na traktoroch českí a slovenskí poľnohospodári, kde ich budú čakať ich maďarskí a rakúski kolegovia. Rumuni a Francúzi podporia protest mediálnymi aktivitami. Do podpory protestu sa zapoja aj poľskí poľnohospodári. Do Bruselu tak z viacerých lokalít a prostredníctvom viacerých kanálov pošlú jasný a kritický odkaz, ktorým odmietnu liberalizáciu obchodu Únie s tretími krajinami.
„Chceme sa dopredu ospravedlniť všetkým motoristom, ktorým vo štvrtok obmedzíme dopravu. Musíme sa však rázne, a pritom slušne ozvať aj v mene všetkých našich spotrebiteľov, že nám nie je jedno, aké nekvalitné potraviny sa budú podpisom dohody Mercosur dovážať do Európskej únie. Pridávame sa tak k protestu našich českých kolegov ako aj poľnohospodárov z iných krajín EÚ a symbolicky sa stretneme na spoločnom hraničnom prechode, aj prostredníctvom ktorého prúdia do našich krajín potraviny pôvodom mimo EÚ,“ uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.
V krajinách Latinskej Ameriky sa v poľnohospodárstve používajú antibiotiká, nedovolené hormonálne látky alebo v Únii zakázaná mäsokostná múčka. Rizikové produkty tak podpisom dohody Mercosur a odstránením alebo zmiernením colných bariér dostanú väčšiu príležitosť na dovozy k európskym spotrebiteľom. Očakávajú sa výraznejšie importy do EÚ najmä v prípade mäsa – hovädzieho, hydinového či bravčového, ale aj cukru alebo medu. Pokiaľ by dohoda Mercosur definitívne vstúpila do platnosti, predstavovala by najväčšiu zónu voľného obchodu na svete s viac ako 780 miliónmi ľudí a tvorbou ¼ svetového HDP.
„Na jednej strane chápeme širší význam dohody Mercosur pre európsku a teda aj slovenskú ekonomiku. Na druhej strane nám nie je ľahostajné, aké potraviny budeme z Latinskej Ameriky kupovať našim rodinám, pokiaľ sa začnú masívnejšie dovážať do obchodov. Práve preto chceme naším štvrtkovým protestom apelovať na politikov, aby presadzovali miernejšiu podobu Mercosuru a v ďalšom schvaľovacom procese na úrovni členských krajín, Európskeho parlamentu či Rady EÚ sa zasadili za vyňatie agropotravinárskej kapitoly spod dohody Mercosur,“ dodal Andrej Gajdoš.
Kolóna poľnohospodárskej techniky od členov Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Bratislava, Trnava a Senica vyrazí na protest vo štvrtok ráno spoločne o deviatej hodine z Radošoviec a v sprievode polície sa bude presúvať na hranicu. S dopravnými obmedzeniami na území SR by mali motoristi počítať najmä smerom na Radošovce, Popudinské Močidľany a Holíč až po hraničný priechod s Hodonínom. V poobedňajších hodinách by už mala byť premávka plynulá.