Zákon o poľovníctve: Kvalitný posun vpred
05/12/2024 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa intenzívne zapojila do príprav nového zákona o poľovníctve. Viacero odborných stretnutí členov komory, ale aj pracovných rokovaní na úrovní ministerstva pôdohospodárstva ako predkladateľa zákona, viedli k príprave novej legislatívy. Aktuálny návrh zákona o poľovníctve momentálne považujeme za pozitívnu zmenu, ktorá môže nastať v oblasti roky sa zhoršujúcej situácie s premnoženou poľovnou zverou.
Problematiku aktuálneho znenia zákona o poľovníctve rieši Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už od tohto leta. Súčasné stavy zvery sú už alarmujúce vzhľadom na výšku škôd, ktoré poľnohospodárom spôsobujú.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska (SPPK) komora robí každoročne monitoring škôd poľovnou zverou na poľnohospodárskych plodinách. Z ostatných monitoringov – napríklad v roku 2023 boli škody na plodinách spôsobené poľovnou zverou na úrovni 12 mil. eur – najviac boli poškodené plodiny ako repka, kukurica, či ozimná pšenica.
V tomto roku máme od našich poľnohospodárov nahlásené škody zatiaľ vo výške cez 6 mil. eur. Týkajú sa najmä repky, ozimnej pšenice, ale aj cukrovej repy. Problémy spôsobuje zver poľnohospodárom najmä v oblasti Levíc, Prievidze, Banskej Bystrice, Lučenca, Rimavskej Soboty, Bratislavy, Trenčína alebo Senice. Samozrejme, poľovnú zver na poliach môžeme vidieť aj v ďalších oblastiach Slovenska. Spomínané regióny sú však tie, kde nahlásené škody boli najvyššie. Ide však pritom len o časť škôd, keďže poľnohospodári už na nahlasovanie strát rezignovali. Skutočné škody sú tak mnohonásobne vyššie.
Dva „semafory“
Nový zákon o poľovníctve navrhuje, aby v elektronickom systéme (ISP) boli poľovné revíry označené podľa výšky škôd zelenou, oranžovou a červenou farbou, pričom posledná spomínaná farba bude znázorňovať revír s výskytom najvyšších škôd. V prípade, že bude revír v červenej farbe počas troch rokov, príde poľovné združenie o výkon práva poľovníctva v danom revíri.
„Sme si vedomí toho, že v súčasnej situácii je naša roky trvajúca zásadná pripomienka ohľadom objektívnej zodpovednosti ťažko priechodná a politicky uchopiteľná. Preto sa na rokovaniach s ministerstvom pôdohospodárstva dohodlo kompromisné riešenie v podobe tohto semaforu“, zhodnotil posun v téme podpredseda SPPK Jozef Šumichrast.
Súčasťou nového zákona o poľovníctve by ale mohol byť aj druhý tzv. semafor, ktorý navrhuje SPPK. Ten by mal reflektovať na vzniknuté škody a situáciu, keď je poľovné združenie už povinné za spôsobené straty zaplatiť.
„Pokiaľ súd rozhodne, že poľovné združenie je povinné uhradiť škodu spôsobenú zverou a poľovné združenie ju neuhradí, tak poľovné združenie prichádza o revír rovnako ako pri semafore v červenej farbe“, hovorí Mojmír Haško, člen Predstavenstva SPPK a predseda PD Badín v Banskobystrickom kraji.
SPPK dlhodobo tvrdí, že v prípade premnoženej poľovnej zveri, predovšetkým raticovej zveri, je dôležité, aby sa stavy raticovej zvery znížili na únosnú mieru. Potrebujeme znížiť škody na plodinách, no aj na lesných porastoch. „Sme na jednej lodi s lesníkmi, ktorí tiež hlásia škody, a to najmä na mladých porastoch. V prípade výrazne poškodených mladín následne neprichádza k obnove lesných porastov,“ dodal J. Šumichrast.
Poľnohospodári si plne uvedomujú, že voľne žijúca lesná zver je odjakživa prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou našej krajiny. Nechceme o ňu prísť, len zregulovať jej stavy na únosnú mieru. SPPK sa v rámci rokovaní o podobe nového zákona zamerala predovšetkým na to, čo poľnohospodárov najviac trápi – a to sú vznikajúce škody na poľnohospodárskych plodinách a kultúrach.
Aktuálny návrh zákona hodnotíme ako jednoznačný kvalitatívny posun. Veríme, že v ďalšom legislatívnom procese zmeny, na ktorých sa dohodla odborná verejnosť s rezortným ministerstvom, ostanú naďalej súčasťou pripravovanej legislatívnej úpravy.