Svetové ceny potravín s najväčším medzimesačným nárastom od marca 2022
04/10/2024 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
Index cien potravín FAO bol v septembri 2024 na úrovni 124,4 bodu, čo je o 3 % viac ako v auguste a predstavuje najväčší medzimesačný nárast od marca 2022. Ceny všetkých komodít zahrnutých v indexe sa posilnili s nárastom v rozmedzí od 0,4 % pre index cien mäsa po 10,4 % pre cukor. Medziročne je hodnota indexu vyššia o 2,1 %. Zároveň je však o 22,4 % pod vrcholom z marca 2022.
» Index cien obilnín FAO dosiahol v septembri v priemere 113,5 bodu, čo je o 3 % viac ako v auguste. Stále je však o 10,2 % pod svojou hodnotou spred roka. Po troch po sebe idúcich mesiacoch sa globálne ceny pšenice v septembri zvýšili, a to najmä v dôsledku obáv z nepriaznivých poveternostných podmienok u niektorých kľúčových exportérov. Príliš daždivé podmienky v Kanade a Európskej únii spôsobili meškanie zberu úrody a viedli k značnému zníženiu prognózy úrody. Dodávky z oblasti Čierneho mora za konkurencieschopné ceny však obmedzili nárast cien. Svetové ceny kukurice sa medzimesačne zvýšili aj v dôsledku nízkej hladiny vody na rieke Madeira v Brazílii a Mississippi v Spojených štátoch amerických. Svetové ceny jačmeňa posilnili, zatiaľ čo ceny ciroku klesli. Ceny ryže klesli o 0,7 %.
Index cien rastlinných olejov FAO dosiahol v septembri v priemere 142,4 bodu, čo predstavuje zvýšenie oproti augustu o 4,6 %. Zároveň ide o najvyššiu hodnotu od začiatku roka 2023. Pokračujúci rast cenového indexu bol spôsobený vyššími cenovými ponukami palmy, sóje, slnečnice a repky olejnej. Medzinárodné ceny palmového oleja rástli už štvrtý mesiac po sebe, čo podporili najmä obavy z nižšej produkcie v hlavných producentských krajinách juhovýchodnej Ázie. Svetové ceny sójového oleja tiež podrástli predovšetkým v dôsledku menšieho drvenia v Spojených štátoch amerických. Ceny slnečnicových a repkových olejov podrástli na základe výhľadu po znížených produkciách olejnín v sezóne 2024/25.
» Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO dosiahol v septembri v priemere 136,3 bodu, čo je medzimesačný nárast o 3,8 %. Medziročne evidujeme nárast hodnoty indexu o 21,7 %. Nárast indexu bol spôsobený vyššími cenami všetkých mliečnych výrobkov, pričom najviac rástli ceny sušeného plnotučného mlieka. Za ich zvýšením je najmä silný dovozný dopyt v Ázii napriek sezónne vyššej produkcii mlieka v Oceánii. Ceny sušeného odstredeného mlieka rástli v dôsledku obmedzených exportných možností pre nižšiu dodávku mlieka a silné domáce nákupy v západnej Európe. Svetové ceny masla medzitým rástli už jedenásty mesiac po sebe. Podporené boli solídnym dovozom a domácim dopytom, obmedzenými zásobami a obmedzenými dodávkami mlieka v západnej Európe. Svetové ceny syrov sa tiež zvýšili, čo je odrazom silného globálneho dopytu po dovoze a obmedzenej exportovateľnej dostupnosti v západnej Európe, kde je produkcia mlieka sezónne nižšia.
» Index cien mäsa FAO stúpol v septembri o 0,4 % a dosiahol v priemere 119,6 bodu. Medziročne je hodnota vyššia o 4,8 %. Nárast indexu bol spôsobený vyššími cenami hydinového mäsa, čo odrážalo predovšetkým silný dovozný dopyt po brazílskom hydinovom mäse po uvoľnení obchodných obmedzení súvisiacich s pseudomorom hydiny. Ceny hovädzieho mäsa zostali stabilné, keďže obmedzené dodávky z popredných producentských krajín postačovali na uspokojenie celosvetového dopytu po dovoze. Globálne dodávky bravčového mäsa primerane pokryli zvýšený dopyt vrátane vyššieho domáceho predaja v Európskej únii. Naopak medzinárodné ceny ovčieho mäsa mierne klesli, najmä v dôsledku pokračujúceho slabého dovozného dopytu z Číny.
» Index cien cukru FAO dosiahol v septembri v priemere 125,7 bodu, čo predstavuje nárast o 10,4 % oproti augustu. Zároveň je však index o 22,7 % pod svojou hodnotou spred roka. Septembrový nárast bol spôsobený obavami z prísnejšej globálnej dostupnosti v nadchádzajúcej sezóne 2024/25. Zhoršujúce sa vyhliadky na úrodu v Brazílii v dôsledku dlhotrvajúceho suchého počasia a požiarov, ktoré koncom augusta poškodili polia cukrovej trstiny, taktiež podporili rast globálnych cien cukru. K celkovému zvýšeniu svetových cien cukru prispeli aj obavy, že dostupnosť cukru z Indie môže byť ovplyvnená rozhodnutím vlády zrušiť obmedzenia používania cukrovej trstiny na výrobu etanolu.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.