Výsledky žatvy 2021

Žatva 2021 je definitívne minulosťou. Skončila sa s prívlastkami priemerná a mokrá. Hoci poľnohospodári už majú svoje obilie a repku v sýpkach, práce na poliach sa im ani zďaleka nekončia. Pestovatelia začínajú zbierať jesenné plodiny – kukuricu, slnečnicu a cukrovú repu. 

Slovenskí poľnohospodári a potravinári v polke septembra ukončili zber hustosiatych obilnín a repky. Kombajny žali obilie na celom území Slovenska celkovo 78 dní. Ak porovnáme dĺžku žatvy za ostatných 5 rokov, tak tohtoročná žatva patrí medzi tie kratšie. Vlani poľnohospodári zbierali obilniny 76 dní. V roku 2018 im žatva ukrojila z kalendárneho roka až 97 dní. 

Rekordy z hľadiska množstva dopestovanej úrody sa v tomto roku prepisovať nebudú, žatva sa skončila s priemernými výsledkami. Vyplýva to z monitoringu žatevných prác, ktorý v týchto dňoch vyhodnotila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). 

Výsledky za SPPK a porovnanie od roku 2015: 

Členovia SPPK v priemere pozbierali 5,48 t/ha hustosiatych obilnín. Od roku 2015 ide o druhú  najlepšiu úrodu obilnín z hektára. Celková tohtoročná produkcia hustosiatych obilnín za členov SPPK je 2,48 mil. t. Najlepšia úroda hustosiatych obilnín bola v roku 2016 v priemere 5,71 t/ha. 

Pšenice pozbierali v priemere 5,84 t/ha (najlepšie úrody pšenice boli v roku 2016 – 6,07 t/ha). Z hľadiska tohtoročnej produkcie pšenice ide o 1,85 mil. ton.

Tohtoročná úroda jačmeňa za členov SPPK je v priemere 5,14 t/ha, celková produkcia je 522,5 tis. ton jačmeňa. Ide o tretiu najlepšiu úrodu jačmeňa (spolu jarného aj ozimného) od roku 2015. Najlepšie úrody jačmeňov sme dopestovali opäť v roku 2016 v priemerne 5,48 t/ha.

Aj pri repke priniesol rok 2021 druhú najlepšiu úrodu z hektára - 3,04 t/ha, ak porovnáme aj pri repke rovnaké časové obdobie (r. 2015-2021). Celková tohtoročná produkcia repky za členov SPPK je 372,5 tis ton. Najlepšia úroda repky bola v roku 2016 – 3,44 t/ha. 

Žatva v roku 2021 patrila medzi mokré. V každom týždni zber obilnín a repky spomaľovali zrážky, vysoká vlhkosť pôdy a následne aj obilia. Zrážky pritom ovplyvnili aj samotné siatie obilnín. Vlani na jeseň, keď poľnohospodári potrebovali siať oziminy, intenzívne niekoľko týždňov pršalo. Zakladanie tohtoročnej úrody preto vlani výrazne meškalo, dokonca poľnohospodári ani nestihli zasiať to, čo všetko chceli. Pre dážď menej zasiali repky (pokles o 10tisíc ha) a pšenice (pokles o 30-33tisíc ha). Chýbajúce plochy ozimín nahradili inými plodinami, najmä slnečnicou, kukuricou a sójou. Oproti minulému roku sa tak zvýšili plochy napríklad slnečnice až o 36,5%. Najväčší nárast slnečnice je na západe Slovenska. 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN