Uznanie a poďakovanie levickým poľnohospodárom

Starý Tekov hostil levických poľnohospodárov počas tradičného podujatia Levických dožinkových slávností. Poďakovanie za úrodu, ktoré si píše už svoj 24. ročník, spojil organizátor – Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Leviciach – s poďakovaním sa svojim kolegom za ich dlhoročnú prácu. 

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Milan Halmeš počas úvodného príhovoru zhodnotil výsledky zberu letných plodín v okrese Levice. 
Levickí poľnohospodári hodnotia tohtoročnú žatvu s pozitívnym výsledkom. Úrody pšenice, jačmeňa či repky potešili a veľkú zásluhu na tom majú májové dažde. Pestovatelia pozorujú nastupujúci fenomén: výrazné rozdiely v úrode medzi jednotlivými podnikmi, dokonca aj na jednej parcele. 

So žatvou môžu byť v levickom okrese spokojní. Pšenica ozimná s výnosom 7,06 t/ha mala medziročne vyššiu úrodu o 8 %, a pri 5 ročnom priemere bola úroda lepšia až o 16 %. V porovnaní s priemerom Nitrianskeho kraja je vyššia o 2 % a oproti Slovensku o 20 %. 

„Výnosy hodnotíme  pozitívne, pretože už pri zakladaní porastov v daždivej  jeseni 2020 sme ťažšie vstupovali do polí. Netušili sme, ako sa pšenica za takýchto podmienok vydarí. Pre počasie sme agrotechnický termín sejby prekročili až do konca novembra,  osev  sa znížil v okrese o 8 %, čo je skoro 2500 ha“, hovorí predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Levice Milan Halmeš. 

Úrody ozimného jačmeňa boli o 10% vyššie, ako je 5-ročný priemer. Ozimnej repky dopestovali levickí poľnohospodári o 17% viac ako vlani. 5-ročný priemer prekročili pri tejto plodine o 3%. 

Pozitívny vplyv májových dažďov sa prejavil na úrodách všetkých plodín. Pri hodnotení v rámci jednotlivých subjektov sa však podľa M. Halmeša čoraz viac pozorujú lokálne rozdiely, a netýka sa to len levického okresu. Dokonca rôzne úrody sú aj na jednej parcele, čo je fenomén posledných rokov. Pravdepodobne je to následok klimatických zmien. 

Ocenenie kolegom 

Predseda RPPK Levice Milan Halmeš spolu s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emilom Machom ocenili počas dožinkových slávností dlhoročných levických poľnohospodárov: Jozefa Benčíka, Miroslava Fabiana a Jána Senešiho. Patrí im veľké poďakovanie za rozvoj regiónu v kontexte poľnohospodárskej výroby.

Generačná výmena vo vedúcich funkciách poľnohospodárskych podnikov si žiada novú, mladú krv a aj tejto pálčivej témy sa týka posolstvo predsedu levickej regionálnej komory Milana Halmeša: „Žatevný veniec je vždy symbolom novej úrody a nového chleba. Verím, že aj nových poľnohospodárskych nádejí.“

Predseda SPPK Emil Macho prepojil Levické dožinkové slávnosti s aktuálnou témou týchto dní – s cenou potravín. Je úlohou nielen poľnohospodárov a potravinárov, aby verejnosti vysvetľovali príčiny zdražovania odbytových cien. 

"Potraviny musia mať svoju cenu. Nemôžeme dopustiť, že tu budú lacné potraviny. Je aj našou úlohou hovoriť ľudom, že potraviny musia mať svoju hodnotu. Úroveň, ktorá je teraz v obchodoch, tú hodnotu neodzrkadľuje. Nie je otázka, koľko stojí mlieko alebo zelenina, ale to, koľko ľudia nakupujú“, poukázal na paradox doby Emil Macho. 

„Určite si nikto z nás tu v sále nepraje, aby náš vidiek skončil tak, že budeme mať na stole holandské syry, poľské jablká, žiadne hospodárske zvieratá a len tisícky hektárov niekoľkých plodín a k tomu zopár zamestnancov. Práve dnes potrebujeme zabojovať o vzhľad krajiny – a to aj s ľuďmi, ktorí vytvárajú hodnoty v levickom regióne“, uzavrel predseda SPPK Emil Macho. 

 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN