Začíname s monitoringom mrazov
17/04/2020 | Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
Najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku spustila monitoring v polovici apríla. Škody budú nahlasovať prostredníctvom online formulára jednotlivé regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory, ktoré majú aktuálne informácie od svojich členov. Keďže mrazivé jarné noci sa v tomto roku zopakovali už niekoľkokrát, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa rozhodla do monitoringu zapojiť aj pestovateľov, ktorí nie sú jej členmi.

Takýmto spôsobom získame údaje o škodách s oveľa väčšou výpovednou hodnotou. Do monitoringu sa môžu zapojiť všetci pestovatelia, ovocinári či vinohradníci, ktorým prízemné nočné mrazy poškodili tohtoročnú úrodu. Nahlásiť môžu straty napríklad na obilninách, zelenine, jahodách, cukrovej repe, špargli, viniči či na kvitnúcich ovocných stromoch a ´dalších poľnohospodárskych plodinách.
Výrazné straty pritom avizujú napríklad naši ovocinári. Podľa Ovocinárskej únie Slovenska, ktorá je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, si len doterajšia záchrana kvitnúcich stromov vyžiadala náklady za viac ako 1,3 mil. eur.
Obdobie jarných prízemných mrazov sa možno ešte neskončilo. Po minulé roky boli totiž mrazivé noci ešte aj na prelome apríla a mája. Škody spôsobené mrazmi bude Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zbierať do 4. mája. Následne ich vyhodnotí a rozhodne o ďalšom postupe.

Následky klimatických zmien ovplyvňovali poľnohospodársku produkciu aj v roku 2019. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto vlani urobila dva veľké monitoringy, kde zisťovala rozsah škôd spôsobených ľadovcom, premnoženou poľovnou zverou, suchom a hrabošmi.
Poškodená plocha dosiahla výmeru 315 tisíc hektárov, čo je jedna šestina celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy Slovenskej republiky. Celková odhadovaná výška škôd za rok 2019 spôsobená suchom, hrabošmi, poľovnou zverou a ľadovcom je približne 55 miliónov eur.