Ceny cukru na 10-ročnom minime
10/09/2018 | Matej Korpáš, Tlačový odbor
V mesiaci august sme zaznamenali index cien FAO na úrovni 167,6 bodu, čo predstavuje prakticky totožný stav s predošlým mesiacom. Medziročne však evidujeme pokles o 9,6 bodu (5,4%). Zatiaľ čo ceny obilnín posilňovali, hodnoty ostatných komodít, konkrétne cukru, rastlinných olejov a mliečnych výrobkov klesali.
»Index cien obilnín FAO dosiahol v auguste priemernú hodnotu 168,4 bodu, čo predstavuje oproti júlu nárast o 6,5 bodu (4,0%). Zároveň sme zaznamenali medziročný nárast o 15 bodov, čo predstavuje 10%. Najviac sa zvýšili ceny pšenice, mesačne až o 8%. Posilnili sa aj cenové ponuky na kukuricu. Spôsobili to pomalšie predaje z Argentíny či Brazílie. Ceny ryže ostali stabilizované.
»Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v priemere 138,2 bodu. Ide o medzimesačný pokles indexu o 3,7 bodu (2,6 %). Zároveň ide aj o najnižší priemer za posledných 35 mesiacov. V auguste poklesli najmä hodnoty palmového, sójového a slnečnicového oleja. Medzinárodné cenové ponuky palmového oleja klesali piaty mesiac za sebou.
»Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO zaznamenal v auguste v priemere 196,2 bodu, čo predstavuje pokles o 3 body (1,5%) oproti predošlému mesiacu. Ide tiež o tretí po sebe idúci mesiac poklesu. Hodnoty masla, SMP a WMP klesali druhý mesiac po sebe. Okrajovo v júli vzrástli len ceny syrov. Nedávny cenový trend odzrkadľuje obmedzené aktivity na trhu, ktoré nie sú neobvyklé pre toto obdobie roka, ale aj neistotu trhu, ktorá sa týka prípadnej veľkosti dostupnosti vývozu. Zatiaľ čo v Európe a Austrálii je produkcia mlieka v dôsledku sucha nepriaznivá, na Novom Zélande je produkcia výborná.
»Index cien mäsa FAO bol v minulom mesiaci na úrovni 166,3 bodu. Oproti júlu ide len o nepatrné zmeny, ale medziročne sme zaznamenali 4,6% pokles. V auguste prišiel najmä nárast cien bravčového a ovčieho mäsa, naopak pokles sme zaznamenali pri hydinovom a hovädzom mäse. Cena ovčieho mäsa rastie tretí mesiac po sebe, je to v dôsledku pokračujúcich slabých ponúk z Oceánie. Objemy bravčového mäsa sa zvýšili pre silné dovozy z Číny a pomalé dodávateľské reakcie v Európe.
»Index cien cukru FAO dosiahol v auguste v priemere 157,3 bodu, čo predstavuje pokles o 8,9 bodu (5,4%) oproti predošlému mesiacu. Ide o najnižšiu úroveň indexu za posledných 10 rokov. Ďalší pokles indexu bol z veľkej časti výsledkom oslabovania mien v Brazílii a Indii voči americkému doláru. Pri oslabovaní mien sa zásielky cukru stávajú konkurencieschopnými, čo vedie k zvýšeniu ponuky cukru na svetových trhoch.
Index cien potravín FAO (FAO Food Price Index; FAO je skratka pre Food and Agriculture Organization, v preklade Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 - 2004.
Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 - 2004.