Celofarmová ekoschéma: aktuálne počasie a termíny, usmernenie MPRV SR

Celofarmová ekoschéma: aktuálne počasie a termíny, usmernenie MPRV SR

Na základe počasia v uplynulých týždňoch a vzhľadom na otázky a požiadavky od členov SPPK o riešenie tejto situácie, požiadalo vedenie SPPK zástupcov MPRV SR a PPA o usmernenie predovšetkým vo vzťahu k termínom hospodárenia za oblasť Celofarmovej ekoschémy.

Martin Rovaš, Odbor poľnohospodárstva a služieb

21.06.2024

Začala sa žatva

Začala sa žatva

Počasie bolo nielen pred žatvou, ale už aj od jesene mimoriadne nestabilné a nevyspytateľné. Poľnohospodári preto pristupujú k zberu obilnín s veľkou pokorou a príliš veľké očakávania z nadpriemerných úrod nemajú.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

21.06.2024

Kontrolujete si schránky?

Kontrolujete si schránky?

Upozorňujeme poľnohospodárov, aby si skontrolovali elektronické schránky, ak chcú získať priame platby.

PPA

20.06.2024

Kačica aspoň raz mesačne

Kačica aspoň raz mesačne

Počas návštevy vo firme AGROSTAAR KB sme hovorili aj o tom, prečo mäso z vodnej hydiny nemá väčší odbyt v rámci regiónov, kde sa kačky či husi chovajú.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

20.06.2024

Úprimne sklamaní

Úprimne sklamaní

Poľnohospodári sú sklamaní z toho, že Slovenská republika na Rade Európskej únie odsúhlasila Nariadenie o obnove prírody. SPPK sa proti nemu ohradila už aj v minulosti napríklad aj protestom v Štrasburgu, počas ktorého európski poľnohospodári vrátane slovenských vyjadrili voči pripravovaným zmenám dôrazné „nie“.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

20.06.2024

Varujú pred ďalšími protestmi farmárov

Varujú pred ďalšími protestmi farmárov

Prioritou nastupujúcej Európskej komisie musí byť obnovenie hospodárskeho rastu a to nielen v poľnohospodárstve. Ak poľnohospodári neuvidia v tomto smere konkrétne kroky, nemožno vylúčiť na jeseň tohto roka ďalšie protesty farmárov v celej EÚ. Skonštatovali na rokovaní zástupcovia agropotravinárskych samospráv V4.

Matej Korpáš, Tlačový odbor

18.06.2024

Výzva na podporu zachovania integrity COMENVI

Výzva na podporu zachovania integrity COMENVI

Zástupcovia agropotravinárskych samospráv krajín V4 reagujú na možnosť rozdelenia Výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín na dva nové samostatné výbory – Výbor pre životné prostredie a Výbor pre zdravotníctvo.

Matej Korpáš, Tlačový odbor

17.06.2024

Zomrel František Munk

Zomrel František Munk

V piatok 14. júna zomrel dlhoročný predseda PVOD Drahovce Ing. František Munk, PhD. Posledná rozlúčka so zosnulým bude 18. júna v Piešťanoch.

RPPK Trnava

17.06.2024

Rozhovor s predsedom SPPK

Rozhovor s predsedom SPPK

Pozrite si rozhovor s predsedom SPPK Andrejom Gajdošom pre portál Euractiv o európskych záležitostiach, ale aj dianí v sektore na domácej scéne.

Euractiv

17.06.2024

Správa zo Zhromaždenia zástupcov Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska

Správa zo Zhromaždenia zástupcov Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska

Predseda predstavenstva Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Robert Kovács v Správe predstavenstva prezentoval kľúčové informácie o činnosti počas uplynulého roka. Členská základňa aktuálne pozostáva z 234 členov, pričom až 85 % všetkých pestovateľov cukrovej repy je súčasťou zväzu.

Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska

17.06.2024

Do pozornosti

Vystúpil z komfortnej zóny a stal sa predsedom RPPK Trenčín

Spočítal som jednotlivé kompenzácie za mlieko, sucho, mimoriadne podpory v dôsledku vojny na Ukrajine, odvodovú úľavu na zamestnancov a prišiel som so záverom, že aj to zvýšené členské u nás v regióne vo výsledku tvorí len 0,5 až 1,5 % z týchto podpôr. Milo ma prekvapilo, ako to všetci členovia prijali, hovorí v rozhovore nový predseda RPPK Trenčín Martin Švajda.

Žatva roku 2024 k 25. týždňu (aktuálne k 28.6.2024)

Problém s obhospodárením plôch zamokrených alebo zaplavených pozemkov pretrvával na Východoslovenskej nížine, ale aj v niektorých regiónoch na juhu stredného a západného Slovenska vrátane regiónov typických vyššou vsiakavosťou vody v pôde (napríklad Záhorie).

Čože je to päťdesiatka

SOŠ gastronómie a služieb na Farského ulici v Bratislave si pripomína 50. výročie od jej založenia. Úctyhodné jubileum sme oslávili v spojitosti s praktickými záverečnými skúškami, ktoré vďaka SPPK kvalitnejšie overia znalosti študenta.

Počasie nás živí …. a ničí!

V relácii Kontakty v Rádiu Slovensko hovorila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová o extrémoch počasia, ktoré už každý rok potrápia našich, ale aj zahraničných pestovateľov.

Zvýši koniec odvodovej úľavy ceny potravín?

Odvodová úľava pre potravinárske podniky sa od 1. júla 2024 stane už len históriou. Slovenskí potravinári tak prídu o jedinú významnú formu pomoci, na ktorú za ostatné obdobie mali nárok.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce