Aká bola situácia na trhoch?

Aká bola situácia na trhoch?

Najnovší stav na trhoch v období február až apríl hodnotila organizácia COPA-COGECA. Spoločným menovateľom naprieč všetkými sektormi sú rastúce náklady na produkciu.

COPA-COGECA

05.05.2022

Aktualizovaná príručka pre žiadateľa

Aktualizovaná príručka pre žiadateľa

Pôdohospodárska platobná agentúra aktualizovala príručku pre žiadateľa o priame podpory.

SPPK

05.05.2022

Stanovisko Copa - Cogeca

Stanovisko Copa - Cogeca

Európska organizácia COPA COGECA vydala stanovisko k aktuálnej situácii na poľnohospodárskych trhoch v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

COPA-COGECA

03.05.2022

Rokovania so Slovenským pozemkovým fondom - závery

Rokovania so Slovenským pozemkovým fondom - závery

Zúčastnili sme sa workshopu Slovenského pozemkového fondu, kde sa hovorilo o hlavných problémoch slovenských poľnohospodárov.

Cyntia Lehotská, Legislatívno-právny odbor SPPK

02.05.2022

Štát od 1. mája mení testovaciu stratégiu

Štát od 1. mája mení testovaciu stratégiu

Vzhľadom na skutočnosť, že epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zlepšuje, nastáva od 1.mája na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva aj zmena pravidiel v testovaní a zmena v nemocniciach.

Ministerstvo zdravotníctva SR

29.04.2022

Aktualizácia LPIS, kontrola pozemkov a úhor

Aktualizácia LPIS, kontrola pozemkov a úhor

Na internetovej stránke Pôdohospodárskej platobnej agentúry boli zverejnené informácie žiadateľom o priame podpory v súvislosti s aktualizáciou LPIS. Prikladáme aj oznámenie MPRV SR k odchýlke pre pôdu ležiacu úhorom.

PPA

29.04.2022

Zelená nafta pre potravinárov bude vo výške 8 mil. eur

Zelená nafta pre potravinárov bude vo výške 8 mil. eur

Ministerstvo pôdohospodárstva dnes informovalo, že na podporu potravinárskeho sektora vyčlení 8 mil. eur. Pomoc bude poskytnutá každému potravinárskemu podniku, ktorý vyplní dotazník zverejnený na webovom sídle NPPC.

MPRV SR, Tlačový odbor SPPK

29.04.2022

Seminár Poľnohospodárska politika a hydromeliorácie

Seminár Poľnohospodárska politika a hydromeliorácie

Pozývame Vás na seminár "Poľnohospodárska politika a hydromeliorácie", ktorý sa uskutoční 5. mája v Sládkovičove. Seminár sa bude konať pod záštitou štátneho tajomníka MPRV SR Martina Kováča. Bližšie informácie sa dozviete z pozvánky.

Tlačový odbor SPPK

29.04.2022

Jarné práce v roku 2022 za 16. týždeň (aktuálne k 27.04.2022)

Jarné práce v roku 2022 za 16. týždeň (aktuálne k 27.04.2022)

V 16. týždni sa jarné práce výraznejšie posunuli vpred najmä v južnej polovici Slovenska. Pokročil výsev kukurice na zrno a na siláž, pred ukončením bol aj výsev cukrovej repy. Vo vyššie položených oblastiach je zakladanie porastov jarín spomaľované z dôvodu miestnych klimatických podmienok a aktuálneho počasia.

Martin Rovaš, Odbor poľnohospodárstva a služieb

Klúč |  29.04.2022

Ek hodnotí strategické plány

Ek hodnotí strategické plány

Hodnotenia strategických plánov zo strany Európskej komisie sa sústreďujú na udržateľnejšie hospodárenie.

Miroslava Artimová, SPPK

28.04.2022

Do pozornosti

SPPK na rokovaniach v Bruseli

Konzorcium SPPK a českých agrárnych samospráv lobovalo v Bruseli za potravinovú bezpečnosť. Žiadalo tiež posunúť implementáciu Spoločnej poľnohospodárskej politiky a Zelenej dohody.

Podpora od poľnohospodárov z Talianska

Jedna z najväčších poľnohospodárskych organizácií v Európe Coldiretti, ktorá združuje 1,6 milióna poľnohospodárov v Taliansku podporuje návrh na odloženie implementácie novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Regulovať vývozy? Zásadné zmeny sa nemôžu prijímať o nás bez nás

Slovenskí poľnohospodári a potravinári dôrazne odmietajú najnovší návrh poslanca Národnej rady SR Martina Fecka, ktorým chce obmedziť vývoz poľnohospodárskych komodít a potravín zo Slovenska.

Svetové ceny mäsa na novom historickom maxime

Index cien potravín FAO je medziročne vyšší o 29,8%. Aktuálny mierny pokles oproti historickému maximu z marca bol spôsobený výrazným poklesom subindexu rastlinných olejov spolu s miernym poklesom subindexu cien obilnín. Podindexy cien cukru, mäsa a mliečnych výrobkov medzitým mierne vzrástli.

Jarné práce v roku 2022 za 17. týždeň (aktuálne k 05.05.2022)

V 16. – 17. týždni jarné práce výraznejšie pokročili najmä v južnej polovici Slovenska, kde pokročil výsev kukurice na zrno a na siláž, pred ukončením bol výsev cukrovej repy. Vo vyššie položených oblastiach je zakladanie porastov jarín spomaľované z dôvodu miestnych klimatických podmienok a aktuálneho počasia.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN