Spoločná organizácia poľnohospodárskych trhov
Európska únia zaviedla spoločné pravidlá v oblasti poľnohospodárskych trhov. Tieto pravidlá sa týkajú najmä verejných intervencií na trhoch, režimov kvót a finančnej pomoci, obchodných a výrobných noriem, ako aj obchodu s tretími krajinami.
Priame platby v poľnohospodárstve
Priame platby v poľnohospodárstve sú jedným z nástrojov Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie a majú zabezpečovať produkčnú funkciu poľnohospodárstva, obhospodarovanie pôdy, udržanie obyvateľstva na vidieku a tiež primeraný príjem pre poľnohospodárov.
Rok 2013
V Elektronickej Zbierke zákonov – čiastka 36/2013 vyšlo dňa 15.06.2013 pod č. 151/2013 Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej repu...
Veľkodistribúciu vo Francúzsku vyzvali, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Veľkodistribúcia je vyzvaná, aby upravila svoje praktiky voči malým a stredným podnikom
Belgický etický kódex
Kódex správania sa pre vyrovnané vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi v potravinovom reťazci
Strážny pes obchodovania s potravinami potrebuje záplatu
Článok s takýmto názvom bol uverejnený vo forme diskusie v denníku The Irish Times, 13. mája 2010. Autor, Michael Oregan predstavil názory a stanoviská ministra obchodu Batt O´Keefeho a hovorcu Labouristov Willie Penrosea.
Posledné skúsenosti s obchodnými reťazcami vo Francúzsku
Francúzsko je v Európe po Nemecku európskou krajinou č. 2 z pohľadu metrov štvorcových predajnej plochy na obyvateľa (324). Je zároveň i krajinou, ktorá má najkomplexnejšiu legislatívu zameranú na boj proti zneužívajúcim praktikám obchodných reťazcov, vďaka ktorej už boli dosiahnuté určité konkrétne výsledky. Posledný zákon je z augusta 2008 a nesie názov „Zákon o modernizácii hospodárstva“
Obchodné reťazce, zákon a dezilúzia
Aktuálna verzia zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch nadobudla účinnosť ešte v marci tohto roku, ale dodávatelia potravín, najmä z pomedzi malých a stredných podnikov, to zatiaľ nepocítili a sú naďalej obeťami vydieračských praktík veľkých obchodných systémov. Vzhľadom na to, že od roku 2003 ide na Slovensku už o x-tú verziu legislatívneho pokusu obmedziť
Syntéza odpovedí na Zelenú knihu o nekalých obchodných praktikách
Európska potravinárska asociácia Food Drink Europe nám poskytla materiál, ktorý je prvou reakciou EK na vyššie uvedenú verejnú konzultáciu. Materiál síce neobsahuje žiadne závery zo strany EK, ale vykonaná syntéza odpovedí môže naznačovať, k akým ďalším krokom by malo dôjsť. K vyhodnoteniu odpovedí na 25 položených otázok a k vypracovaniu záverov by malo dôjsť do konca tohto roku.
Do pozornosti
Stanovisko úradu EFSA týkajúce sa MRL pre látku teflubenzuron v grapefruite, mandarínkach a brokolici v prípade importu
V súlade s článkom 6 nariadenia (ES) č. 396/2005 obdržalo UK ako hodnotiaci členský štát (EMS) žiadosť od spoločnosti BASF Agro BV nastaviť tolerovateľné hodnoty importu pre aktívnu látku teflubenzuron v grapefruite, mandarínkach z Brazílie a brokolice z Paraguaja.
Odporúčania týkajúce sa používania prístupu proporcionality v rámci hodnotenia rizík rezíduí pesticídov
Predmetná technická správa reflektuje výsledok diskusií a záverov, ktoré sa dosiahli na stretnutí odborného posudzovania rezíduí pesticídov (peer review meeting) a maximálnych hladín rezíduí, pokiaľ ide o princípy a usmernenie pre uplatňovanie koncepcie proporcionality v metodikách hodnotenia rizika používaných na európskej úrovni na odhadovanie hodnôt MRL pre pesticídy.
Jesenný monitoring - 46. týždeň
V 46. – 47. týždni vrcholí zber kukurice a slnečnice, zber cukrovej repy je vykonaný na dvoch tretinách výmery, zber zemiakov je ukončený. Poľnohospodári upozorňujú na škody na ornej pôde a trvalých trávnych porastoch následkom premnoženej poľovnej zveri.
Pracovná skupina pre POCC
Podľa informácií Rada smeruje skôr k podpore dobrovoľnej implementácie nových nástrojov typu zastropovanie, redistribúcia a definícia skutočného poľnohospodára. Rokovania budú pokračovať aj počas rumunského predsedníctva.
Reagujeme na sťažnosť
Jednou z množstva úloh SPPK je aj obhajoba slovenských potravín a vysvetľovanie spotrebiteľom, prečo sú často drahšie ako tie zahraničné.