Európski poľnohospodári protestujú proti bezcolným dovozom z Ukrajiny

Stovky poľnohospodárov z Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska dnes protestujú v Bruseli proti bezcolným dovozom ukrajinských agropotravinárskych komodít.

Stredná a východná Európa je zaplavená ukrajinskou produkciou. Zásoby obilnín sú približne na 150% úrovne typickej pre toto ročné obdobie a nová žatva sa začína už o niekoľko týždňov. Koridory solidarity, ktoré vznikli, aby mohla Ukrajina vyvážať obilie do tretích krajín, nefungujú. Navyše kompenzácie, ktoré sľúbila Európska komisia poľnohospodárom z najviac zasiahnutých krajín, sú nedostatočné. Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré sa zástupcovia agropotravinárskych samospráv z Poľska, Česka, Maďarska, Rumunska a Slovenska rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas s liberalizáciou obchodu s Ukrajinou.

Hlavnými požiadavkami protestujúcich sú:

Obnoviť clá a kvóty na ukrajinské poľnohospodárske a potravinárske produkty, ktoré sa dovážajú do krajín v tzv. prvej línii. Prípadne predĺžiť dočasné preventívne opatrenia na dovozy z Ukrajiny minimálne do 14. júna 2024, aby bolo možné využiť skladovacie zásoby pre novú úrodu a predísť tak kolapsu na trhu s obilninami.

Zákaz dovozu vybraných agrokomodít z Ukrajiny do piatich krajín vrátane Slovenska aktuálne trvá do 5. júna 2023. Ak sa po 5. júni toto obmedzenie zruší, je nutné zaviesť kontingenty, aby sa rozšírilo rozdelenie rizika medzi všetky členské štáty Európskej únie. Každý členský štát by tak využil kontingent poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny priamo úmerný veľkosti svojej krajiny a počtu obyvateľov, aby sme Ukrajine aj naďalej pomáhali a nepriviedli krajiny východnej Európy do kolapsu.

Poľnohospodári dnes v Bruseli upozorňujú aj na to, že dovozy komodít síce boli zakázané, ale existujúce zmluvy sa už následne nekontrolovali. Situácia ohľadom dovozov je nejasná, pretože zmluvy mohli byť aj sfalšované alebo antidatované. Ani oficiálne štatistiky o dovoze tak nemusia odrážať realitu, keďže sa špekuluje o prebaľovaní tovaru či zámernom miešaní ukrajinskej pšenice a iných obilnín s lokálnou produkciou s cieľom splniť kvalitatívne parametre.

Protestujúci tiež žiadajú rozšíriť zoznam výrobkov, na ktoré sa vzťahujú nariadenia o dočasných preventívnych opatreniach, aj o vajcia, hydinové mäso, med, olej, pšeničnú a kukuričnú múku, cukor, ovocie a zeleninu a spracované potraviny.

„Európski poľnohospodári dúfajú v čo najrýchlejšie ukončenie vojenského konfliktu na Ukrajine. Taktiež podporujú poskytovanie pomoci Ukrajine, no takáto pomoc nesmie ohroziť životaschopnosť a konkurencieschopnosť poľnohospodárov Európskej únie a viesť k ich likvidácii. Dovozné clá na ukrajinské komodity môžu byť následne zrušené až po vstupe Ukrajiny do EÚ a splnení všetkých prísnych noriem a požiadaviek, ktoré prináša Spoločná poľnohospodárska politika, na základe ktorej sa dnes riadia aj slovenskí poľnohospodári,“ uviedol výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš, ktorý dnes vedie slovenskú delegáciu na proteste v Bruseli na námestí Schuman.

Protestujúcich poľnohospodárov s požiadavkami má dnes prijať aj komisár EK pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

 

Protestujúci poľnohospodári zastupujú 10 agropotravinárskych samospráv z Poľska, Česka, Maďarska, Rumunska a Slovenska:

 

Dokumenty na stiahnutie

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce