Teplá zima zatiaľ plodinám neublížila

Poľnohospodári preverujú aktuálny stav na poliach. V regiónoch kontrolujú či mimoriadne teplá zima nespôsobuje problémy na oziminách, teda na plodinách, ktoré do pôdy zasiali na jeseň. Z prvých údajov vyplýva, že teplé počasie a nedostatok snehu zatiaľ budúcej úrode neublížili.

Oziminy má štandardne v tomto období pokrývať vrstva snehu, ktorá ich chráni pred silnými mrazmi a rastlinám poskytuje vlahu na zabezpečenie všetkých nevyhnutných rastových procesov. Dnes však namiesto snehovej pokrývky a mínusových teplôt je dážď s výrazným oteplením. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto v týchto dňoch uskutočnila rýchly prieskum v regiónoch, do akej miery sa atypické počasie podpísalo na stave porastov. Do prieskumu sa zapojilo 19 regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, ktorých poľnohospodári pôsobia či už na nížinách alebo v horských a podhorských oblastiach.

Oziminy zatiaľ žiadne výrazné škody neutrpeli. Poľnohospodári potvrdzujú, že porasty sú zdravé a v dobrej kondícii. Momentálne teda nie je dôvod ani na ich vyorávanie. Dokonca trenčianski poľnohospodári hodnotia stav porastov ako jeden z najlepších za posledných 5 rokov. Navyše, súčasné daždivé počasie dopĺňa do pôdy potrebnú vlahu a zmierňuje tak obrovský vlahový deficit z minulého roka.

„Liptov si nepamätá situáciu, keď v januári dosahovali teploty nad 10 stupňov. Snehová prikrývka, ktorá napadla medzi sviatkami, sa už dávno roztopila a pôda nie je zamrznutá. Všetci očakávame, že príde ochladenie, ktoré pomôže v ničení chorôb a škodcov," zhodnotil situáciu Miroslav Štefček, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predseda PD Ludrová (okr. Ružomberok).

Ak totiž bude teplé počasie pretrvávať, poľnohospodári očakávajú väčší výskyt škodcov a chorôb na poľnohospodárskych plodinách. A to bude znamenať, že budúcu úrodu budú musieť viac prihnojiť.

Oziminy bez snehovej pokrývky sa zároveň stali aj väčším lákadlom pre premnoženú poľovnú zver, ktorá tak bez zábran požiera budúcu úrodu napríklad aj v oblasti Považskej Bystrice, Martina, Čadce, Košíc, na Liptove či na Spiši.

Vzhľadom na priebeh počasia ostávajú zatiaľ pokojní aj ovocinári. Pre nich a aj pre poľnohospodárov bude dôležité, aký bude ďalší priebeh počasia vrátane neskorých zimných alebo jarných intenzívnych mrazov.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN