Očakávaná koncepcia hydromeliorácií bez diskusie s poľnohospodármi

Dlhodobo plánovaná koncepcia hydromeliorácií je na svete, ale bez akejkoľvek diskusie s poľnohospodármi, ktorých sa bezprostredne týka. Závlahy pritom dnes fungujú len tam, kde do nich investujú z vlastných zdrojov práve pestovatelia. Poľnohospodári chcú aktívne participovať na obnove našej krajiny, systémom o nás bez nás to ale nepôjde. Podľa nich ide o snahu zachovať roky nefunkčný štátny podnik Hydromeliorácie.

Do skráteného medzirezortného pripomienkového konania išla očakávaná koncepcia hydromeliorácií, na ktorej však nemali možnosť participovať aj samotní poľnohospodári. Predstavená im bude dnes (piatok 28. októbra) poobede a možnosť vyjadriť sa k nej majú do 2. novembra.

Po dvoch stretnutiach pracovnej skupiny pre tvorbu koncepcie obnovy a rozvoja hydromeliorácií na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR aj za účasti ľudí z praxe, už poľnohospodárov ministerstvo prestalo prizývať a vytvorilo verziu, ktorá v mnohých bodoch nie je v súlade s realitou a môže uškodiť našej konkurencieschopnosti na otvorenom európskom trhu. „Absolútne nerozumieme konaniu ministerstva, ktoré vytvára dôležité koncepcie na najbližšie roky bez konzultácie s tými, ktorí sa ňou majú riadiť. Nemáme šancu naštudovať si nové odborné materiály len za pár dní. Je neprípustné, že nám tak dôležitú koncepciu idú predstaviť až po tom, čo išla do medzirezortného pripomienkového konania,“ kritizuje konanie ministerstva pôdohospodárstva Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR.

Čerpacie stanice a rozvodná sieť sa dnes využíva iba tam, kde do nich investujú len poľnohospodári. Extrémne sucho je realitou a bude sa opakovať aj v ďalších rokoch, preto sú závlahy v našej krajine nutnosťou. „Závlahy musíme dostať tam, kde je po nich reálny dopyt zo strany poľnohospodárov a ktorí sú ochotní a schopní do nich investovať aj vlastné zdroje. Podniky, ktoré využívajú závlahy totiž pestujú práve tie plodiny, ktorých chceme na našom území viac,“ vysvetľuje predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR Jozef Šumichrast.

Toto konanie si poľnohospodári vysvetľujú ako opätovnú snahu zachovať aktuálny nefungujúci štátny podnik Hydromeliorácie.

Po medializovaní sporného projektu ministerstva pôdohospodárstva a štátneho podniku Hydromeliorácie na čistenie odvodňovacích kanálov v celkovej hodnote 30 mil. eur ostali tieto financie nevyčerpané. „Týchto 30 miliónov sme navrhovali využiť práve v rámci koncepcie hydromeliorácií, aby boli reálne využité napríklad na závlahy. O vodu je veľký záujem, preto by sme mali efektívne podporovať tých, ktorí majú úprimný záujem ju pri podnikaní na pôde aj využiť,“ uzatvára predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce