Vína bude menej, bude vysoko kvalitné, ale drahšie

Úroda hrozna a výroba vína klesla v roku 2021 v Európe na rekordne nízke hodnoty. Traja najvýznamnejší producenti ‐ Španielsko, Francúzsko a Taliansko tento rok vyrobili len 119 miliónov hl vína, čo predstavuje pokles o viac než 17 % v porovnaní s rokom 2020.

Najdramatickejší je pokles práve vo Francúzsku, ktoré hlási až 27 % pokles úrody hrozna. Je to spôsobené jarnými mrazmi, letnými horúčavami, krupobitím a v niektorých krajinách aj tlakom chorôb. 

Vinári sa ešte nedokázali spamätať z problémov spôsobených protipandemickými opatreniami, kedy bola a opätovne aj je zatváraná celá HORECA a stoja pred ďalšími výzvami. Nedostatok vstupných materiálov ako je sklo a papier, zvýšenie cien energií, ale aj nákladov na prepravu, sa podpisujú na zvyšovaní cien vín v Európe. Už v súčasnosti sme zaznamenali nárast cien vína v EÚ o 10 % a očakáva sa ďalšie zvyšovanie cien o 15 %. Toto zvyšovanie potvrdil aj Martin Půček, riaditeľ Svazu vinařů v ČR, rovnako sa dotkne aj Maďarska, kde vinohradníci a vinári hovoria o obrovskej kríze, a zvyšujú ceny o 15‐ 20 %, inak sa dostánú pod výrobné náklady.

Výborná kvalita slovenského vína 

Slovenského vína bude tiež nedostatok. Tento rok slovenskí vinári avizujú výnimočný ročník. Úroda bola mimoriadne vysokej kvality, ale dosahovala oveľa nižšie výnosy, pod ktoré sa podpísalo v niektorých lokalitách práve sucho. Pokles objemu produkcie vína na Slovensku porovnaní s minulým rokom sa očakáva na úrovni 10 %. Ako uvádza Jozef Mikuš, vinohradník a vinár, vlastník 130 hektárov vinohradov v Doľanoch – pri niektorých odrodách, ako sú Veltlínske zelené alebo Alibernet, sme v Malokarpatskej oblasti zaznamenali pokles úrody aj o 40 %. A pritom sú to štandardne vysoko výnosné odrody!

Tohtoročný nedostatok zrážok síce zredukoval výnosy, ale ako keby skoncentroval kvalitu. Teplejšie obdobie počas leta prispelo k adekvátnemu vyzrievaniu hrozna, chladné noci zasa pomohli udržať kyseliny a dlhá príjemná jeseň, ktorá umožnila vyzrieť hrozno do úplnej zrelosti, pomohla k výbornému zberu bielych aj modrých odrôd. Tlak múčnatky znalí vinohradníci ustáli, a tak v jeseni sa zberalo zdravé, dokonale vyzreté hrozno najvyššej kvality.

Výborný ročník nám potvrdil aj Jaro Ostrožovič z Tokaja, ktorý hovorí, že cibéb bolo tohto roku požehnane a budú aj Tokajské 3 – 6 putňové výbery. Na Slovensku patrí tohtoročná kampaň k jednej z najneskorších v histórii – zber sa začal 8. septembra, ale ukončil sa až v prvý novembrový týždeň. Výnimočný ročník potvrdzujú aj prvé mladé vína, ktoré sú svieže, iskrivé a predsa pomerne vyzreté a harmonické.

Na ozajstné skvosty, najlepšie vína ostatného ročníka si však budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. Práve vysoko kvalitná surovina poskytuje priestor pre tvorbu vysoko kvalitných vín, ktoré vyžadujú špeciálny prístup, trpezlivosť a špičkovú technológiu. Je pochopiteľné, že v tejto kategórii vysoko kvalitných vín sa adekvátne navyšujú aj vstupné náklady. Producentov vína však aktuálne trápi fakt, že nárast cien je neodvrátiteľný aj v nižších kategóriách.

Slovenskí vinári rovnako ako zvyšok Európy pociťujú rapídne zvyšovanie vstupov – ceny energií, nedostatok skla a papiera. To všetko sa odzrkadľuje na zvyšovaní nákladov. Ceny slovenských vín práve v najnižšej kategórii porastú minimálne o 9 %, čo pocíti bežný spotrebiteľ. Takýto vývoj cien je vzhľadom na aktuálnu situáciu predvídateľný, no napriek tomu všeobecne nepopulárny. V tejto neľahkej situácii však treba brať do úvahy, ako dramaticky postihla vinohradnícko‐vinársky sektor pandémia. Dúfame, že slovenský zákazník bude aj naďalej podporovať práve slovenských vinárov a ostane verný jedinečnému produktu zo slovenských vinohradov.


 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN