Konferencia k nutričnému označovaniu potravín

Talianske veľvyslanectvo v Bratislave v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárkou komorou, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom - Výskumným ústavom potravinárskym a Talianskou federáciou potravinárskeho priemyslu (FEDERALIMENTARE) zorganizovalo 8. októbra 2021 medzinárodnú videokonferenciu venovanú téme „NUTRIČNÉ OZNAČOVANIE POTRAVÍN A SPRÁVNE INFORMOVANIE SPOTREBITEĽA”.

Podujatie, ktoré otvorila veľvyslankyňa Talianska v Slovenskej republike, pani Catherine Flumiani a ktoré moderovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová, prilákalo viac ako sto zástupcov agro-potravinárskeho priemyslu, sietí supermarketov pôsobiacich na Slovensku ako aj študentov. Rečníci z Talianska, Slovenska a Poľska poskytli podrobné informácie o grafickom systéme označenia výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu, ktoré sa aktuálne hodnotia na komunitárnej úrovni. Talianski odborníci predstavili svoj postoj v prospech systému Nutrinform Battery zameraného na širšie a kompletnejšie informovanie spotrebiteľa, na ochranu jeho zdravia, ktorý je založený na vedeckých a nediskriminačných princípoch.

Odborníčky z Výskumného ústavu potravinárskeho - Lenka Bartošová a Anna Giertlová odprezentovali systémy na grafické označovanie výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu potravín, o ktorých sa aktuálne rokuje na európskej úrovni. Zároveň porovnali označovania konkrétnych slovenských potravín v systéme Nutri-Score a Nutrinform Battery. 

Počas konferencie sa diskutovalo aj o dôležitosti vyváženého spôsobu stravovania a správnom životnom štýle, ako aj o význame tradičných potravín v jedálničku spotrebiteľa.

Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru zastupoval člen Predstavenstva SPPK Adrián Šedivý. Do diskusie o spôsobe označovania nutričných hodnôt na obaloch potravín sa totiž na odbornej národnej úrovni zapojila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Svoj názor ohľadom harmonizácie nutričného označovania na prednej strane obalu potraviny tlmočila Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Komora si uvedomuje, že bez jasného a jednoduchého označovania nutričných parametrov sa potravina nestane čitateľnejšou. Zároveň však vyzýva na to, aby sa na európskej úrovni prijali také pravidlá, ktoré budú informovať spotrebiteľa bez zavádzania.

Videozáznam z konferencie obdržíte po registrácii TU.

Tlmočenia nájdete TU.

 

Dokumenty na stiahnutie

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN