Stihneme úrodu jabĺk pozbierať celú alebo aj tento rok našu kvalitu nahradí horšie jablko z dovozu?

Slovenskí pestovatelia sa pripravujú na zber tohtoročnej úrody jabĺk. Práve jablká sú tým ovocím, ktoré odolalo jarným prízemným mrazom. Dostatok slnka a minimum škodcov rozhodli, že slovenské jablká v sezóne 2021 budú mať prívlastok vysokokvalitné.

Ovocinárska únia Slovenskej republiky /únia je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory/ očakáva jednu z najlepších úrod jabĺk za ostatné roky. Pestovatelia odhadujú, že stromy zarodili okolo 35tisíc ton. Dlhodobý priemer je pritom 30tisíc ton. Približne 80% z nich bude vo vynikajúcej kvalite práve preto, že profesionálni ovocinári dostatočne ochránili na jar kvitnúce stromy pred mrazmi. Naši pestovatelia tak aj v tomto roku vsadia na kvalitu a tú aj chcú ponúknuť v obchodoch spotrebiteľom.

„Zákazníkom aj v tomto roku prinesieme zdravé a chutné slovenské jablká v prvotriednej kvalite. Bude ich dostatok, preto nevidíme zmysel výraznejších dovozov jabĺk z okolitých krajín. Aj napriek výborným klimatickým podmienkam na pestovanie jabĺk a hrušiek viac než polovicu domácej spotreby stále dovážame zo zahraničia. Dopestovaná produkcia u našich severných a južných susedov je v dumpingových cenách vozená na Slovensko, čo podráža nohy našim pestovateľom. Navyše, sú prípady, že nie je ani kvalitná," opisuje situáciu predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Ovocinári preto apelujú na obchodníkov, aby pri zásobovaní obchodov preferovali slovenskú kvalitu pred importom. Navyše, gro slovenských jabĺk bude mať skutočne vynikajúcu kvalitu. Rovnako pestovatelia vyzývajú štát, aby vysokokvalitnú úrodu podporil systémovými opatreniami a v spolupráci s ovocinármi zaviedol dlho očakávaný Inštitút sezónnych prác. Ten by mal uľahčiť zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch. Predstava ovocinárov je, aby sa zrýchlilo a odbyrokratizovalo zamestnávanie nielen Slovákov, ale aj ľudí z tretích, mimoeurópskych krajín. Inštitút sezónnej práce u ovocinárov by využívalo ročne len do cca 2000 pracovníkov.

Čím viac zberačov dostaneme do sadov aj na zber vysokokvalitných jabĺk, tým viac ich v pozbierame, zásobíme trh a nenecháme ich zhniť pod stromami. Napríklad vlani práve pre nedostatok brigádnikov ostalo na stromoch 15.000 ton ovocia.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN