Zoznam verejných konzultácií

Zoznam verejných konzultácií

Pozrite si aktuálny zoznam verejných konzultácií Európskej komisie.

SPPK

22.03.2022

Možnosti investičných pomocí pre potravinársky priemysel

Možnosti investičných pomocí pre potravinársky priemysel

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovala online seminár „REGIONÁLNA INVESTIČNÁ POMOC PRE POTRAVINÁRSKY PRIEMYSEL“.

Odbor potravinárstva a obchodu

18.03.2022

Zamestnávanie cudzincov tretích krajín - aktuálna legislatíva

Zamestnávanie cudzincov tretích krajín - aktuálna legislatíva

Dávame Vám do pozornosti odbornú konferenciu Zamestnávanie cudzincov tretích krajín – aktuálna legislatíva platná od 1.4.2022, pripravované zmeny - pohľad inšpekcie, cudzineckej polície a úradu práce vrátane zamestnávania občanov Ukrajiny, ktorá sa uskutoční online formou 22. marca 2022.

Eseminare

17.03.2022

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je členom SPPK

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je členom SPPK

Dlhoročné partnerstvo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a SPPK sa spečatilo členstvom univerzity v SPPK. V rozhovore s rektorkou Klaudiou Halászovou sa dozviete, v akých oblastiach vidí priestor na spoluprácu.

Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK

16.03.2022

Družstevné podielnické listy

Družstevné podielnické listy

K odpredaju družstevných podielnických listov sa uskutočnilo stretnutie, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Legislatívny odbor SPPK

15.03.2022

Obmedzenia pre hromadné podujatia

Obmedzenia pre hromadné podujatia

S účinnosťou od 14. marca 2022 sa ruší Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 24/2022 V. v. SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí.

ÚVZ SR

14.03.2022

Cestovanie do SR – eHranica

Cestovanie do SR – eHranica

Povinnosť registrácie prostredníctvom formulára eHranica platí pre každý vstup osoby na územie Slovenskej republiky s výnimkami.

ÚVZ SR

14.03.2022

Dovoz a vývoz agropotravinárskych výrobkov za rok 2021

Dovoz a vývoz agropotravinárskych výrobkov za rok 2021

Saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v roku 2021 pasívne v objeme -1724,9 mil. eur. V porovnaní s minulým rokom sa zvýšilo o 123,2 mil. eur (7,7 %).

Henrieta Vrábľová, Odbor potravinárstva a obchodu

Klúč |  14.03.2022

Potravinová bezpečnosť je opäť strategická a dôležitá

Potravinová bezpečnosť je opäť strategická a dôležitá

Agropotravinárska produkcia v EÚ a na celom svete, ktorá nie a nie sa vymaniť zo sekundárnych dopadov pandémie (napr. v podobe rastúcich cien vstupov), bude vážne zasiahnutá ruskou agresiou na Ukrajine.

Miroslava Artimová

14.03.2022

Ruská agresia na Ukrajine a trhy s obilím a hnojivami

Ruská agresia na Ukrajine a trhy s obilím a hnojivami

Globálna ponuka obilnín bola napätá už pred vojnou. Ponúkame niekoľko grafov, ktoré ukazujú vývoj spotreby a zásob pšenice, kukurice či sóje. Okrem toho nájdete v článku aj graf zobrazujúci vývoj cien plynu a hnojív.

Miroslava Artimová

13.03.2022

Do pozornosti

Svetové ceny potravín sú na historickom maxime

Index cien potravín FAO dosahoval v marci 2022 v priemere 159,3 bodu, čo je o 17,9 bodu (12,6%) viac ako vo februári. Táto hodnota predstavuje novú najvyššiu úroveň indexu od svojho vzniku v roku 1990. Najnovší nárast odráža nové maximá pre podindexy rastlinných olejov, obilnín a mäsa, pričom výrazne vzrástli aj hodnoty cukru a mliečnych výrobkov.

Jarné práce v roku 2021 za 13. týždeň (aktuálne k 07.04.2022)

V 13. týždni jarné práce pokračovali, ale boli prerušované pre dažde prudké ochladenie. Zrážky, ochladenie, vietor a teda aj miera spomalenia poľných prác mali rôznu intenzitu medzi regiónmi, preto bližšie informácie o stave jarných prác a priebehu počasia uvádzame pri jednotlivých regiónoch.

Poľnohospodári môžu využiť plochy, ktoré mali ležať úhorom

V súvislosti s vojnou na Ukrajine uvoľnila Európska komisia 23. marca pravidlá pre ekologické postupy v poľnohospodárstve. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes informovalo, že aj naši poľnohospodári budú môcť osiať plochy, ktoré mali ležať úhorom.

S veľvyslankyňou Talianska v SR o grafickom označovaní výživových údajov

Predseda Únie potravinárov Slovenska Daniel Molnár a člen Predstavenstva SPPK a ÚPS Adrián Šedivý sa dnes stretli s veľvyslankyňou Talianska v Slovenskej republike Catherine Flumiani. Diskutovali o grafickom označovaní výživových údajov na prednej strane potravín.

Pripravované webináre

Dovoľujeme si dať Vám do pozornosti webináre, ktoré pripravuje Pôdohospodárska platobná agentúra k podopatreniam 4.1 a 4.2. Webinár k podávaniu jednotných žiadostí o podporu na pôdu pripravuje aj SPPK.

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN