Otvorenie hraníc medzi Slovenskom a Českom

Od polnoci zo stredy na štvrtok 4. júna sa obnoví neobmedzený režim na hraniciach medzi Slovenskou republikou a Českou republikou. Premiéri oboch krajín Igor Matovič a Andrej Babiš to potvrdili pred začiatkom ich rokovania v rámci zahraničnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Matoviča v stredu 3. júna 2020 v Prahe.
 
"Od polnoci zo stredy na štvrtok zavádzame úplne voľný pohyb medzi Slovenskou a Českou republikou," povedal Igor Matovič. Dohoda o tomto kroku podľa neho padla už pred dvoma dňami. "Od polnoci sa teda už bude možné slobodne pohybovať medzi Slovenskom a Českom, tak ako to bolo pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu," potvrdil český premiér Andrej Babiš.
 
Dosiaľ mohli Česi na Slovensko i Slováci do Česka vycestovať bez potvrdenia o negatívnom teste na COVID-19, ak pobyt nepresiahne 48 hodín.
 
Zlomovým bodom pri úvahách o možnom otvorení česko-slovenských hraníc bol podľa Igora Matoviča názor konzília odborníkov. 
AKÝ BUDE REŽIM NA SLOVENSKO-ČESKEJ HRANICI OD 4 . JÚNA?
 
Všetci s trvalým alebo prechodným pobytom alebo zdržiavajúci sa na území Slovenska a Čiech môžu bez obmedzení vstupovať na územia obidvoch štátov cez hraničné priechody na česko-slovenskej hranici.
Ak nemáte potvrdenie o pobyte, fakt, že sa zdržiavate v Čechách alebo na Slovensku, ste povinní dokázať najmenej dvomi hodnovernými dokladmi (napr. preukaz o zdravotnom poistení, nájomná zmluva, pracovná zmluva, dohoda o vykonaní práce, potvrdenie od zamestnávateľa, list vlastníctva k nehnuteľnosti určenej na bývanie, živnostenský list, potvrdenie o platbe inkasa, potvrdenie o zriadení účtu v banke, poistná zmluva).
 
Jednou z tém stretnutia premiérov bol aj cezhraničný režim. "Hneď ako to v pondelok odobrili odborníci, zavolal som pánovi Babišovi, aby sme sa dohodli na otvorení hraníc," uviedol Igor Matovič.
 
Obe krajiny sú ako siamské dvojčatá, zviazané spoločnou históriou, osobnými i rodinnými vzťahmi. To odlúčenie a reštrikcie na hraniciach sme preto mnohí brali veľmi citlivo. Preto som rád, že zavádzame režim bez obmedzení," skonštatoval premiér Matovič.

Premiéri pripomenuli, že na slovenskej strane ostane kontrolný režim v prípade štátnych príslušníkov tretích krajín. Andrej Babiš zdôraznil, že na strane ČR bol o uvoľnenie režimu na hraniciach veľký záujem. Poukázal pritom na to, že Slovensko je pre ČR druhou najvýznamnejšou exportnou krajinou a rovnako druhou najpreferovanejšou turistickou destináciou pre Čechov.  "Je preto dôležité, aby sme spoločne podporili cestovný ruch, keďže aj Slováci stále viac cestujú do ČR, čo je, samozrejme, dobre," doplnil.
 
Otázka verejnej medzinárodnej autobusovej a vlakovej dopravy zostáva otvorenou pre diskusie. "Budem rád, keď sa to úplne vráti do normálu," povedal premiér Babiš. Igor Matovič v tejto súvislosti poukázal na vážnosť hlasu konzília odborníkov. Myslí si však, že ak epidemiológovia odsúhlasili úplné otvorenie hraníc s ČR, mohlo by sa to týkať akejkoľvek formy dopravy.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa môže otváranie hraníc so susednými krajinami zo strany SR pokračovať. "Možno sa dočkáme podobného kroku na budúci týždeň aj v prípade ďalších krajín, no všetko závisí od priamych rokovaní predstaviteľov štátov," povedal Ján Mikas.
 
Minister vnútra Roman Mikulec počas oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie absolvoval bilaterálne rokovanie s českým ministrom vnútra Janom Hamáčkom
 
Okrem horúcej témy otvárania hraníc a prípravy opatrení,  ktoré nás čakajú v budúcnosti v súvislosti s návrhom ČR dať krajiny od 15. júna do tzv. semaforu, deliaceho štáty do troch kategórií na základe stupňa epidemiologickej situácie, stihli ministri prebrať aj  skúsenosti s usporiadaním a štruktúrou policajných zborov obidvoch krajín. 
 
Hovorili o možnej spolupráci pri nákupe techniky pre špeciálne policajné zložky, automobilov pre služobné účely a tiež o spolupráci pri výcviku hasičov. Ministra Romana Mikulca zaujímali skúsenosti českej strany s generálnou inšpekčnou službou a tiež problematika kontroly spravodajských služieb.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce