Štátna pomoc pre podnikateľov a živnostníkov

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR od dnes spustilo webové stránky: www.pomahameludom.sk a www.neprepustaj.sk, na ktorých bude zverejňovať všetky informácie k pomoci štátu pre zamestnancov, podnikateľov a živnostníkov. Podľa ministra Milana Krajniaka bude na oboch týchto weboch ten istý obsah, ktorý sa na nich bude pravidelne upgradeovať podľa situácie a podľa potrieb.

 
 
Na včerajšej tlačovej besede ministerstva bolo zdôraznené, že štát pomoc poskytuje v dvoch prípadoch. Prvý prípad je, keď zamestnanci pracujú u zamestnávateľa, ktorý bol pre 'koronakrízu' zatvorený rozhodnutím vlády, teda rozhodnutím hlavného hygienika. Na odkaze si každý bude môcť pozrieť, či spadá do prvej kategórie pomoci. Druhá kategória sú zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorí v marci tohto roku zaznamenali pokles obratu.
 
Od pondelka, od 12.00 h, budú prijímať žiadosti z tej prvej kategórie (zamestnávateľov), teda od tých, ktorí sú zavretí z rozhodnutia vlády. Od stredy od 12.00 h budú prijímať žiadosti od tej druhej kategórie," uviedol pán minister.
 
Ďalej minister Krajniak upozornil, že od 14. apríla budú úrady práce posielať dohody na podpis žiadateľom o pomoc, do 24 hodín môžu podpísané žiadosti subjekty elektronicky štátu poslať naspäť. Môžu tak urobiť aj osobne.
 
Od 15. apríla už môžu odchádzať prvé peniaze od štátu tak, aby 16. apríla mohli byť na účtoch prvých podnikateľov.
 
Dôrazne upozornil žiadateľov, aby uvádzali v žiadostiach pravdivé údaje, aby sa v budúcnosti pri kontrole vyhli sankciám, aj trestným. Požiadal tiež podnikateľov o trpezlivosť, keďže štát očakáva asi 250.000 žiadostí.
 
Ďalej uviedol, že bolo zriadené call centrum, ktorého číslo je uvedené na spomínaných webových stránkach. Je pripravených 70 operátorov, ktorí budú odpovedať na všetky prípadné otázky žiadateľov.
 
Aj takzvaní veľkí zamestnávatelia budú môcť čerpať štátnu pomoc. Minister povedal, že v piatok (3. 4.) príslušné orgány EÚ rozhodli o tom, že nebudeme musieť uplatňovať horný strop pomoci (vo výške 200.000 eur). Doplnil, že si to nechá potvrdiť nejakým formálnym procesom a v takom prípade počas budúceho týždňa by mohli pristúpiť k tomu, akým spôsobom budú poskytovať už uvedenú alebo obdobnú pomoc aj zamestnávateľom, ktorí majú nad 250 zamestnancov.
 
Upozornil, že aj zamestnávatelia zamestnávajúci viac ako 250 ľudí môžu čerpať pomoc určenú pre takzvané malé podniky. Uviedol, že v tom ideálnom prípade dostanú pomoc na 250 pracovníkov a na toho 251. pracovníka už nie. Tento limit však 'padol', takže budú rokovať s ministrom financií, s pánom premiérom na vláde, akým spôsobom čo najrýchlejšie spomínanú pomoc alebo nejakú inú schému pomoci začať čerpať.
 
Pozrite si celú tlačovú besedu ministra práce, na ktorej predmetné opatrenia predstavil
 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN