Poľnohospodári môžu využiť plochy, ktoré mali ležať úhorom

Poľnohospodári môžu tento rok osiať viac pôdy. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. V súvislosti s vojnou na Ukrajine uvoľnila totiž Európska komisia (EK) pravidlá pre ekologické postupy v poľnohospodárstve.Slovenská republika sa k tejto možnosti pripojila, keďže MPRV považuje pomoc poľnohospodárom za mimoriadne dôležitú. V tomto ťažkom období preto zavádza výnimku z postupov aj pre slovenských poľnohospodárov.

V praxi to podľa MPRV znamená, že pre zabezpečenie dostatku poľnohospodárskych plodín a produktov z nich môžu poľnohospodári využiť aj tie polia, ktoré za normálnych okolností museli zostať ležať úhorom.

Agrorezort dodal, že na Slovensku dosahuje výmera pôdy, ktorá by mala ležať úhorom, približne 36.000 hektárov. MPRV zverejnilo odchýlky od nariadení ekologických postupov, kde sa uvádza, ako majú poľnohospodári vykazovať pôdu ležiacu úhorom v žiadostiach o priame platby. EK podľa MPRV zverejnila uvoľnenie podmienok 23. marca 2022.

"V tejto krízovej situácii vítam krok Európskej komisie, ktorá s cieľom zabezpečiť dostatok plodín v čase vojny na Ukrajine, uvoľnila ekologické pravidlá. Zároveň však pevne verím, že toto opatrenie nebude nutné predlžovať," uviedol minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN