Slovenskí vinári: Obchodníci zneužili pandémiu, profitujú zo svojho dominantného postavenia

Obchodné reťazce postupne zvyšujú predajné ceny slovenských vín, našim vinárom sa však ceny, za ktoré predávajú víno obchodníkom nezvýšili už tri roky po sebe. Obchodníci v čase pandémie profitujú zo svojho dominantného postavenia v dodávateľsko-odberateľskom vzťahu, a tak likvidujú slovenských výrobcov vín.

Pandémia úplne znemožnila predaj slovenských vín na rôznych vinobraniach, vinných cestách a iných tradičných podujatiach, na ktorých slovenské víno neodmysliteľne patrí. Zároveň na dlhý čas obmedzila predaj aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach. Jediným odbytovým kanálom pre našich vinárov a zároveň aj jediným miestom, kde sa dalo kúpiť slovenské víno, tak mohol byť obchodný reťazec. Obchodníci však túto skutočnosť zneužili a tlačia na extrémne nízke výkupné ceny slovenských vín. Marža obchodníkov sa však počas pandémie zvýšila o 10 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

„V dôsledku zvyšujúcich sa cien energií, obalových materiálov a ďalších vstupných nákladov na nám navýšili výdavky o 12 až 15 % na každej vyrobenej fľaši. Požiadavka obchodných reťazcov na udržanie a dokonca v mnohých prípadoch aj na znižovanie výkupných cien vína, je pre nás neprijateľná. Je na mieste, aby sa obchodníci začali k svojim dlhoročným partnerom dodávateľom správať korektne,“ vysvetlila výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska požaduje prijatie adekvátnych opatrení, aby sa aktuálna situácia so zvyšujúcimi sa nákladmi na výrobu zastabilizovala. Listom preto zväz požiadal ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o zorganizovanie okrúhleho stola, pri ktorom by sa problematika prediskutovala a navrhli by sa vhodné riešenia, ktoré by sa v čo možno najkratšom čase uplatnili v praxi. Zväz zároveň apeluje, aby v budúcnosti pri prijímaní núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie v krajine, bola uplatnená aj klauzula, ktorá zakáže zneužívať zvýhodnené postavenie predávajúceho vyplývajúce z prijatých opatrení a obmedzí maržu na hodnotu spred núdzového stavu.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN