Bilancia roka 2021

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora prináša súhrn názorov poľnohospodárov a potravinárov, vybraných zväzov a združení na končiaci sa rok 2021. 
Pandémia koronavírusu, výmena na čele rezortného ministerstva, ozeleňovanie výroby potravín vo vzťahu k Plánu obnovy a odolnosti EÚ a Spoločnej poľnohospodárskej politike na nové programovacie obdobie a k tomu zvyšovanie nákladov na výrobu potravín. Každé odvetvie poľnohospodárskej a potravinárskej výroby sa s hlavnými témami roka 2021 vysporiadavalo po svojom. 

V ankete odpovedajú poľnohospodárske a potravinárske zväzy a združenia na 3 otázky. 

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov

1. Čo pozitívne priniesol rok 2021?

Pekári, cukrári a cestovinári v roku 2021 otvárali témy a nahlas hovorili o problémoch potravinárskeho sektora. Sme veľmi radi, že sa k nim následne pridala aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Pekárom sa podarilo odštartovať projekt chleba a pečiva obohateného vitamínom D. Ide o obrovský krok vpred, špeciálne počas pandémie. Vitamín D totiž významne pomáha imunite organizmu nielen pri osteoporóze, ale znižuje riziko nakazenia sa respiračnými infekciami, či zmierňuje priebeh vírusového ochorenia.

2. Čo negatívne priniesol rok 2021?

Dopady pandémie ešte viac zhoršila nekompetentnosť a opakovaná nepripravenosť vlády. Napriek dostatku času počas leta neboli úrady a vláda schopné pripraviť sa na tretiu vlnu. Veľmi negatívne pekári vnímajú aj kroky nového vedenia ministerstva vedúce k zhoršeniu postavenia potravinárov voči obchodníkom. Novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami bola ako vyslovene zlá označená všetkými potravinárskymi zväzmi na Slovensku, no napriek tomu ju súčasná koalícia schválila. Zároveň vláda nebola schopná ani po takmer dvoch rokoch pandémie prísť so systémom pomoci pre pekársky sektor, ktorý bol výdavkami na pandémiu silne zasiahnutý, no z covid pomocí bol úplne vylúčený.

3.Aké sú pre sektor, ktorý zastupujete, najväčšie výzvy pre rok 2022?

Tak ako v roku 2021, kedy pekári v marci ako prví otvorili tému rastúcich vstupov, tak aj rok 2022 bude zrejme rekordným v zdražovaní potravín. Ale nielen tých, ale aj všetkých vstupov pre pekársky, ale aj mlynský priemysel. Veríme, že SPPK sa opäť pridá k pekárom a bude ochotná sa nahlas zastať slovenských výrobcov potravín. Pre náš sektor budú veľkými výzvami nárast cien vstupov, absencia podpôr zo strany štátu, ale aj pretrvávajúca neorganizovať vládnych opatrení pri manažmente pandémie. Ak však štát konečne nenájde riešenie kompenzácií zvýšených nákladov z dôvodu pandémie, ceny chleba a pečiva pre spotrebiteľov môžu prekonať aj dvojnásobné úrovne.

 

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska 

1. Čo pozitívne priniesol rok 2021? 

Vinohradníkom a vinárom tento rok príroda nadelila kvalitatívne nadpriemernú úrodu, ktorú označujeme ako jednu z najlepších za ostatných desať rokov. Očakávame excelentný ročník  pre biele, červené, ružové a aj tokajské vína. Prispel k tomu vývoj vegetácie. Neskorší nástup pučania viniča spôsobený dlhšou zimou nás uchránil pred jarnými mrazmi, ktoré postihli južnú Európu. Tohtoročný nedostatok zrážok síce zredukoval výnosy, ale ako keby skoncentroval kvalitu. Teplé dni počas leta prispeli k správnemu vyzrievaniu hrozna, chladné noci zasa pomohli udržať kyseliny. Dlhá príjemná jeseň, ktorá umožnila nechať vyzrieť hrozno do úplnej zrelosti, pomohla k výbornému zberu bielych aj modrých odrôd. Tlak múčnatky znalí vinohradníci ustáli, a tak v jeseni sa zberalo zdravé a úplne vyzreté hrozno.  Táto kampaň bola jedna z najneskorších v histórii  - zber sa začal 8. septembra, ale ukončil sa až v prvý novembrový týždeň. Tento ročník bol veľmi dobrý aj na tvorbu cibéb a tak aj vinohradnícka oblasť Tokaj sa môže tešiť na putňové vína, nakoľko tvorba cibéb bola výborná. 
Výnimočný ročník potvrdzujú aj prvé mladé vína, ktoré sú svieže, iskrivé a predsa krásne zrelé a harmonické. Cítiť z nich chuť leta a hrozna, ktoré sa pretavilo do najkrajšej podoby vína. 

2. Čo negatívne priniesol rok 2021? 

V roku 2021 museli vinári bojovať s Covidom a následkami zatvorených prevádzok. Pre tých, ktorí predávajú prostredníctvom segmentu Horeca alebo vlastných podujatí či festivalov, boli podmienky veľmi dramatické. Ostali im vysoké zásoby vína, ktoré robili problém so spracovaním novej kampane. Nakoľko sa však hlási nižšia úroda, dúfame, že vinári predajú všetky zásoby. Vinári sa museli naučiť robiť v online priestore – vytvoriť e-shopy, online degustácie, aby mali možnosť ponúkať svoje produkty. Obchod s vínom sa ešte viac presmeroval na retail, ktorý síce zvýšil objem predaja vína, ale znížil výkupné aj predajné ceny. 

3. Aké sú pre sektor, ktorý zastupujete, najväčšie výzvy pre rok 2022?

Za najväčšiu výzvu poznačujeme spamätanie sa zo zatvorenia predajní, zrušených degustácií a nahromadených vysokých zásob vína. Cieľom je predať všetko víno ale za primeranú cenu, nie pod výrobné náklady. Takže je pred nami výzva zvýšiť cenu vína, za ktorú sa slovenské víno predáva v obchodných reťazcoch, pretože sa významne zvýšili náklady. Samozrejme cieľom je aj pokračovať vo zvyšovaní osvety o kvalite a originalite slovenských vín.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce GRANDEN