Pozvánka na seminár: „Investment in Croatia – Investujte v Chorvátsku“
Pozývame Vás na investičný seminár: „Investment in Croatia – Investujte v Chorvátsku“, ktorý sa uskutoční v agentúre SARIO dna 21. októbra 2014 o 10:00 hod. Hlavnými organi...
SPPK: Slovensko má v agrokomplexe dostatočný potenciál na zvyšovanie potravinovej sebestačnosti
Slovensko má v agropotravinárskom komplexe dostatočný potenciál na zvyšovanie svojej potravinovej sebestačnosti. Uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Európa sa kvôli TTIP nevzdá svojich potravinových štandardov
Bezpečnosť potravín nemôže byť obeťou voľného obchodu, povedal počas vypočúvania v Európskom parlamente nominant na komisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis.
V Maďarsku riešia problém s vlastníctvom poľnohospodárskej pôdy
V Maďarsku od 1. mája tohto roka platí nový zákon o vlastníctve a nákupe pôdy. Naši južní susedia tak vyriešili mnohé problémy, ktoré slovenská vláda ešte bude musieť riešiť.
Českí poľnohospodári už môžu žiadať o zelenú naftu
Počnúc stredou (1.10.) začala v ČR platiť novela zákona o spotrebných daniach, ktorá poľnohospodárom umožňuje získať späť časť spotrebnej dane za pohonné hmoty využité pri práci na poliach a v sadoch.
Pestovatelia ovocia a zeleniny dostanú dodatočných 165 miliónov eur
Európska komisia prijala nový plán pomoci pre európskych farmárov, ktorých zasiahlo ruské potravinové embargo. Jeho lepšie zacielenie má predísť podozreniam z neúmerného rastu požiadaviek.
Počasie potrápilo kysuckých poľnohospodárov
Na takýto daždivý rok si predseda Roľníckeho družstva v Rudine Ľubomír Mičian nepamätá. Ani na to, aby sa im žatva oneskorila o celý mesiac. Napriek počasiu, ktoré ich poriadne potrápilo, úroda nebola najhoršia.
Moravskí a českí vinári žiadajú výnimku z európskych noriem. Chcú viac dosládzať
Moravskí a českí vinári sa snažia zachrániť tohtoročnú nepríliš vydarenú sezónu. Kvôli augustovým a septembrovým dažďom a hrozbe hniloby zozbierali nemalú časť úrody najmä u skorých odrôd skôr. Hrozno má preto nižšiu cukornatosť ako obvykle. Vinári sa preto obrátili na Európsku komisiu so žiadosťou o výnimku pre tento rok a možnosť vína viac prisladiť.
Na Gemeri opäť usporiadali tradičnú výstavu vín, ovocia, kvetov, zeleniny, zvierat, včelárstva a techniky
Gemerská poľnohospodárska a potravinárska komora (GPPK) v spolupráci s Okresným výborom Slovenského zväzu záhradkárov a Mestským úradom Rimavská Sobota zorganizovali nedávno tradičnú výstavu vín, ovocia, zeleniny, kvetov, zvierat, poľnohospodárskych strojov a včelárstva.
Do pozornosti
Producenti vajec pred ďalším problémom
Je však namieste otázka ako to bude so sebestačnosťou v produkcii vajec v SR v najbližšom období? Ako informovali na tlačovej besede zástupcovia ÚHS, na Slovensku zaznamenávame v poslednom období veľký tlak obchodných reťazcov na zvyšovanie ponuky vajec z podstielkových chovov.
Odmietame byť na jednotnom európskom trhu stále tí druhí
Legislatívny návrh k budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020 je pre Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv /RPPS/ veľkým sklamaním, pretože ešte viacej prehĺbi rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami.
Legislatívne návrhy pre SPP po roku 2020
Európska komisia zverejnila legislatívne návrhy pre SPP po roku 2020. Navrhuje povinné zastropovanie priamych platieb nad 100 000 eur, progresívnu degresívitu priamych platieb nad 60 000 eur a zníženie dobrovoľných platieb viazaných na produkciu na celkových 12%. Oficiálne znenie návrhu v slovenskom jazyku očakávame v najbližších dňoch.
Poznáme najlepšie slovenské pivá
Od včerajšieho večera sú známi víťazi 12. ročníka najprestížnejšej súťaže slovenských pív Slovenská pivná korunka. Počas slávnostnej pivnej korunovácie si symbolické bronzové, strieborné a zlaté korunky prevzali zástupcovia 11 veľkých, malých a remeselných pivovarov.
Dlhodobý rozpočet Únie: Komisia chce Slovensku zoškrtať eurofondy o vyše tri miliardy eur
Škrty v kohéznej politike po roku 2020 by sa podľa Európskej komisie mali najviac dotknúť krajín vyšehradskej štvorky. Môže za to ich hospodársky rast, ale aj presun peňazí z fondov EÚ do regiónov postihnutých migračnou a finančnou krízou.