PPA: Čas na získanie „Zelenej nafty“ sa kráti

  • Záujemcovia o podporu zo Zelenej nafty si musia vytvoriť konto na portáli štátneho Datacentra najneskôr do 9. augusta 2019
  • Doteraz sa zaregistrovalo cca 1 000 oprávnených žiadateľov
  • Štát podporí pestovanie špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej výroby
Bratislava, 30. júla 2019 – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) upozorňuje všetkých oprávnených záujemcov o získanie „Zelenej nafty“, že na zaregistrovanie a vytvorenie konta na portáli štátneho Datacentra zostáva už len niečo viac ako týždeň.
 
 
„Doteraz sa zaregistrovalo na štátnom Datacentre https://www.itms2014.sk zhruba 1 000 oprávnených žiadateľov. Upozorňujeme všetkých oprávnených záujemcov o „Zelenú naftu“, že na vytvorenie konta zostáva už len niečo viac ako týždeň. Bez vytvoreného konta do piatku 9. augusta, nebude možné Zelenú naftu získať. Proces je totiž plne elektronizovaný,“ vysvetlil Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.
 
Podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o poskytnutie „Zelenej nafty“. Je však nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu zo „Zelenej nafty“ vôbec požiadať. „Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk, bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Juraj Kožuch. Bližšie informácie k podpornému opatreniu Zelená nafta sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy.
 
„Zelená nafta“ je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude na 100% realizovaná elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť z tohto systémového opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby. V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na  chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Renomia Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce