25. Deň poľa zameraný na krmoviny

Na jubilejnom 25. Dni poľa zameraného na krmoviny sa v Liptovskom Ondreji za upršaného počasia predstavilo 32 firiem so 100 poľnohospodárskymi strojmi. Predajcovia poľnohospodárskej techniky poukazujú na maximálne využitie dát z pôdy, meteorologických údajov či zberanej plodiny, ktoré následne využívajú v prospech ekonomiky podniku, zvyšovania výnosov a ochrany životného prostredia.
 
 
Na podujatí sa zúčastnil aj predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, ktorý hovoril o dôležitosti krmovín a teda živočíšnej výroby v poľnohospodárstve. „Cez živočíšnu výrobu dokážeme vniesť život na vidiek. Ak si myslíme, že život na vidiek prinesú klasické technické plodiny, tak to nie je pravda. Živočíšna výroba a špeciálna rastlinná výroba sú odvetvia, ktoré treba dlhodobo koncepčne podporovať. Strategické politické rozhodnutia, štátna pomoc a teda len vôľa politikov potiahne poľnohospodárstvo vpred. Preto som rád, že o týchto témach intenzívne diskutujeme.“
 
Prezident Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR AGRION Peter Matejovič vyzdvihol projekt zelenej nafty z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorý je priamo cielený na podporu živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby. Zároveň vyzval na pokračovanie v koncepčných riešeniach a vopred analyzovaných projektoch.
 
 
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná ocenila krásu Liptova a potrebu pasienkov, poľnohospodárskej pôdy a teda aj modernej pôdohospodárskej techniky. „Vyzývam poľnohospodárov, aby používali stroje, ktoré šetria životné prostredie a pôdu, pri ktorých sa nemusí využívať veľké množstvo hnojív a chemických prípravkov.“
 
Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch predstavil aktuálne aktivity a zdôraznil hľadanie riešení, ktoré budú mať logiku aj do budúcna. Najviac žiadateľov o platby je v kombinácii živočíšna a rastlinná výroba, je preto nutné na to prihliadať. „Finišujeme s technickou prípravou administrácie zelenej nafty, so suchom a ďalšími vecami. Deficit humusu biomasy v pôde je obrovský. Bez živočíšnej výroby to nepôjde. Štruktúra pôdy je kľúčová do budúcnosti, preto sa tam snažíme vsunúť aj nejakú logiku.“
 
 
Na podujatí sa zúčastnila aj rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová, ktorá ocenila spoluprácu medzi univerzitou a Agrionom nie len pri organizácii takéhoto podujatia, ale aj pri hľadaní riešení v problematike zamestnanosti. „Je to 25 rokov, ktoré máme za sebou, ale pred nami sú ďalšie roky, kedy si budeme musieť spoločne zadefinovať hlavné študijné odbory, ktoré sú pre nás veľmi dôležité. Boli by sme radi, keby naši absolventi pracovali v odbore, ktorý vyštudovali,“ podčiarkla v príhovore rektorka.
 

 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Agropoistenie Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum CAC Finance Internetový sprievodca trhom práce