Začíname zberať úrodu, ktorú vypestovalo minimum ľudí

Poľnohospodári pestujú jahody na rozlohe približne 140 hektárov. Vďaka relatívne priaznivému jarnému počasiu sa už v týchto dňoch začínajú samozbery jahôd. Pestovatelia avizujú sľubne vyzerajúcu úrodu. 
 
 
Poľnohospodárske výrobno-obchodné družstvo v Maduniciach otvára svoje jahodové plantáže pre spotrebiteľov už zajtra (19. mája). Jeho podpredseda Oliver Šiatkovský, ktorý je zároveň členom Predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, jahody pestuje už dve dekády. Posledné roky však s minimom brigádnikov. 
 
„Máme stále obrovský problém s počtom sezónnych zamestnancov. Podniky nevedia prilákať dostatočné množstvo sezónnych brigádnikov, pretože o tento druh práce nie je záujem. My pri pestovaní nepoužívame  žiadne herbicídy, preto sú naše jahodové plantáže veľmi náročné na udržiavanie“, uviedol O. Šiatkovský.
 
Pre pestovateľov bude v budúcnosti obzvlášť žiaduce, aby štát pripravil také podmienky na sezónne zamestnávanie, vďaka ktorým by sa pestovateľom uľahčila vyhrotená situácia s nedostatkom ľudí.  
 
„Dnes je situácia už taká neúnosná, že si nemôžeme vyberať, koho budeme zamestnávať. Sme vďační za každú pomocnú ruku, ktorá k nám príde, či je to brigádnik z našej dediny alebo z okolia. Obávam sa, že pri neriešení situácie bude v budúcnosti Slovensko nútené zamestnávať najmä cudzincov, napr. z Ukrajiny, Rumunska či Srbska. Preto je dôležité myslieť na výrazný úbytok pracovných síl už dnes.“, doplnil O. Šiatkovský.
 
 
Naši pestovatelia ešte vlani navrhovali, aby sa úbytok pracovných síl zvyšoval prostredníctvom tzv. Inštitútu sezónnych prác, ktorý by riešil zamestnancov pracujúcich práve v špeciálnej rastlinnej výrobe, aj vrátane cudzích štátnych príslušníkov. Inštitút sa však dodnes nepodarilo vytvoriť. Podľa pestovateľov je veľmi dôležité, aby sa tento vypuklý problém nepodceňoval. V avizovanej koncepcii ďalšieho vývoja poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku do roku 2030, o ktorej hovoril tento týždeň aj predseda vlády SR Peter Pellegrini, by preto malo byť jasne zadefinované,  akým spôsobom bude štát zvyšovať počet pracovníkov v týchto odvetviach už aj s pomocou cudzích štátnych príslušníkov.
 
 

Partneri

Visegrad Fund UniCredit banka ČSOB banka Slovenský cukrovarnícky spolok Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku Slovenská databáza výživového zloženia Agrokomplex-výstavníctvo-Nitra-š.p. Národná sústava povolaní Renomia SZ CHKT - Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku Združenie pestovateľov obilnín (ZPO) KPPS s.r.o. PoľnoInfo - aktuálny pohľad na agrosektor Komoditná burza Bratislava Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Internetový sprievodca trhom práce